Jak przygotować się do zimy, cz. I

czwartek, 22 wrzesień 2016 14:31

W Tatrach sypnęło śniegiem już we wrześniu Zima zbliża się wielkimi krokami. W jaki sposób przygotować się na nowy zimowy sezon?

Górska odzież na zimę

Przede wszystkim odzież. Ubrania zimowe mają zapewnić nam komfort termiczny. Żeby tak się stało muszą jak najdłużej pozostawać suche. Koniecznie przed zimą należy zatem ją zaimpregnować. Dotyczy to głównie kurtek i spodni membranowych. Nie powinniśmy zapominać także o zaimpregnowaniu rękawiczek. W dobre impregnaty należy się zaopatrzyć w sklepach ze sprzętem outdoorowym. Czasem warto zapłacić za nie większą sumę, żeby efekt utrzymywał się jak najdłużej.

Buty trekkingowe na zimę

Drugim elementem są buty. Należy pamiętać, że w zimie są one jeszcze bardziej narażone są na przemoknięcie, zwłaszcza jeśli będziemy chodzić po mokrym śniegu. Koniecznie należy zatem przed zimą buty odpowiednio zaimpregnować tak, aby wytrzymały długie zimowe tury. Przed impregnacją trzeba je oczyścić i dopiero na taką powierzchnię nałożyć stosowny impregnat. Dodatkowo można poddać impregnacji stuptuty, których będziemy używać. Należy pamiętać, że te wykonane z materiałów wodoodpornych także wymagają konserwacji.

Raki

Najwyższy czas zająć się także naszymi rakami. Przede wszystkim warto pamiętać, że zęby ulegają z czasem starciu. Trzeba dokładnie obejrzeć raki i ewentualnie zdecydować się na ich zaostrzenie. Elementy na których pojawiła się rdza należy oczyścić drucianą szczotką lub stalową wełną. Do ostrzenia zębów używamy wyłącznie pilnika. Nie wolno ostrzyć sprzętu przy użyciu szlifierek. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kształtu i ostrzeniu w kierunku ostrza. Ważne jest także, aby sprawdzić paski mocujące, czy system mocowania działa poprawnie. Elementy ruchome można naoliwić, tak aby mocowanie ich do buta nie sprawiało trudności.

Termos

Dobrze też sprawdzić szczelność termosu, zwłaszcza jeśli całe lato nie był używany. Najlepiej gorącą wodę wlać do niego wieczorem i pozostawić go na zewnątrz do rana. W ten sposób dowiemy się, czy nadal spełnia wszelkie nasze oczekiwania.

Zima to piękny sezon w Tatrach, należy się do niego jednak odpowiednio przygotować, aby sprawiał nam wyłącznie radość.

Edyta Sadowska

Fot. Flickr.com

Następna część: Jak przygotować się do zimy, cz. II

Oceń ten artykuł
4.00
5
Zaloguj się, by skomentować