Lawiny

sobota, 16 luty 2013 09:00

Zimą podczas trekkingów i wspinaczki czekają na nas w górach zupełnie inne zagrożenia niż latem. Jednym z najgroźniejszych są lawiny. Jak ich unikać i minimalizować zagrożenie?

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem wyprawy należy sprawdzić aktualne warunki pogodowe i komunikat lawinowy. Skala w komunikatach aktualizowanych codziennie przez TOPR oscyluje od 1 do 5. Przy 1. i 2. stopniu zagrożenia śnieg jest na ogół dobrze związany, trzyma się podłoża. Do wyzwolenia lawiny może dojść przy dużym obciążeniu pokrywy śnieżnej ciężarem dodatkowym. Trzeci i pozostałe stopnie zagrożenia lawinowego to już warunki niekorzystne. Występuje rosnąca tendencja do samoczynnego zejścia lawiny, nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Nie zaleca się wychodzenia ponad wysokość schronisk.

 

Po zapoznaniu się z aktualnym komunikatem lawinowym warto także, dla własnego bezpieczeństwa, obserwować pogodę kilka do kilkunastu dni wcześniej. Trzeba pamiętać, że przy silnym mrozie i opadach śnieg nie zwiąże się. Niekorzystnie na warunki wpływa także silny wiatr, tworzący nawisy śnieżne.

 

Ważnym elementem zimowej aktywności górskiej jest ciągła czujność. Należy słuchać odgłosów podczas chodzenia i obserwować ewentualne rysujące się linie obrywu. Deski (miejsca w których śnieg nie jest związany i istniej ogromna szansa, że wyjedzie nam spod nóg) dają pusty odgłos zupełnie różny od związanego śniegu. Z takich terenów zalecany jest odwrót.

 

Jak należy się zachować w miejscach szczególnie zagrożonych lawinowo? Przede wszystkim podczas trawersowania nachylonych lawiniastych stoków powinno się zachować duże odstępy od siebie. Nieść plecak tylko na jednym ramieniu, by w razie ruszenia stoku zrzucić go z pleców. Należy także założyć czapkę i kaptur, rękawiczki – zasunąć zamki w kurtce, aby w razie zasypania nie doszło do wychłodzenia organizmu. Jeśli znajdziemy się już w płynącej lawinie należy starać się jak najdłużej utrzymać na śniegu, próbując wykonywać ruchy jak podczas pływania. Zaleca się w miarę możliwości skrzyżowanie rąk przy twarzy, by pozostawić sobie zbiornik z powietrzem.

 

Warto oczywiście wyposażyć się w niezbędny lawinowy zestaw: detektor, sondę i łopatę. Niebezpieczeństwo zejścia lawiny jest jednym z podstawowych zagrożeń w zimowej turystyce górskiej. Tylko od nas zależy w jak dużym stopniu zminimalizujemy ryzyko.


Edyta Sadowska

fot. Jan Ulicki

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować