Zestaw lawinowy

środa, 20 listopad 2013 14:50

W Tatrach sypnęło już śniegiem na dobre i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadeszła zima. W dzisiejszym artykule przypominamy o niezbędnym zestawie lawinowym.

Zestaw lawinowy

Ekspercie! Pamiętaj! Lawina nie wie, że jesteś ekspertem! Zima to przede wszystkim ciągła działalność w śniegu. W zależności od występujących warunków śniegowych, zgodnie z obowiązującym stopniem zagrożenia lawinowego jesteśmy mniej lub bardziej narażeni na zejście lawiny. Warto zatem przygotować się na tę okoliczność. Zabierając ze sobą zestaw lawinowy sami zwiększamy swoją możliwość przeżycia a także jesteśmy przygotowani na sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej.

W skład zestawu lawinowego wchodzą trzy elementy: detektor lawinowy, łopata i sonda.

Na temat łopat i detektorów lawinowych pisaliśmy już na naszym portalu, zachęcam do odświeżenia wiadomości. Trzecim nie omówionym do tej pory elementem zestawu jest sonda. Jest to kilkumetrowa składana tyczka – pręt. Najczęściej wykonywana jest z aluminium – co znacząco zmniejsza jej wagę, dodatkowo system składania w szybki i prosty sposób pozwala nam rozłożyć sondę.

Sonda lawinowa służy nam do poszukiwań zasypanego. Po tym jak detektor wskaże nam orientacyjnie miejsce w którym znajduje się ofiara lawiny należy ten teren przeładować w celu dokładnego już określenia położenia zasypanego. Po wyznaczeniu miejsca rozpoczynamy kopanie za pomocą łopaty lawinowej.

Należy pamiętać, że zestaw lawinowy jest zestawem osobistym. Jeśli idziemy w grupie każdy uczestnik powinien posiadać własny, by w razie zejścia lawiny pomóc towarzyszom. Rzecz jasna, aby stało się to możliwe należy pamiętać o podstawowych zasadach poruszania się w terenie zagrożonym – jak chociażby o zachowaniu odpowiednich odstępów.

Jeśli nie dysponujemy własnym zestawem lawinowym możemy skorzystać z usług wypożyczalni – koszty wypożyczenia zestawu na jeden dzień to około 30 – 40 zł. Przy dłuższym wypożyczeniu możemy zazwyczaj liczyć na zniżki.

Zima niesie za sobą wiele zagrożeń – najpotężniejsze to zejście lawiny – pamiętajmy o tym, że wyposażając się w zestaw lawinowy może uratujemy swoje i cudze życie.

Edyta Sadowska

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować