Materiały inteligentne

czwartek, 22 sierpień 2013 14:08

Odzież outdoorowa ma za zadanie zapewnić turystom komfort w każdych warunkach pogodowych jakie zafundują im góry. Dziś ciąg dalszy rozszyfrowywania materiałów aktywnych.

Współczesne technologie wykorzystywane przez producentów odzieży outdorowej pozwalają nam poczuć się komfortowo w górskich warunkach. Na półkach odnajdziemy odzież nieprzemakalną (o której już pisaliśmy), oddychającą, podnoszącą komfort termiczny, antybakteryjną. Wymieniać można by cały szereg materiałów, których używamy w turystyce górskiej. Oto ciąg dalszy odszyfrowywania co kryje się pod nazwami materiałów.

Oder Resistance to jedna z ciekawszych propozycji zastosowania w materiałach włókien srebra. Dzięki ich właściwościom odzież po dużym wysiłku, podczas którego wylewamy z siebie litry potu pozostaje świeża i nie śmierdzi. Włókna srebra mają właściwości antybakteryjne dzięki czemu zapobiegają rozwojom bakterii i zabezpieczają nas przed alergią lub podrażnieniem skóry.

Podobne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne posiada odzież wykonana z tkaniny z dodatkiem węgla pozyskiwanego ze skorup orzechów kokosowych - Cocona. Chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo odzież z włókna bambusa często podsiada też właściwości chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jej zaletą jest także bardzo szybkie wysychanie.

Coraz częściej producenci odzieży z grupy pierwszej warstwy (zatem tej najbliższej naszego ciała) stosują w swoich produktach włókna bambusa. Jest to idealna wersja dla osób dbających o naturę a jednocześnie przywiązujących uwagę do komfortu cieplnego, oddychalności. Dodatkowo odzież wykonana w tej technologii idealnie dopasowuje się do ciała. 

Doskonałe właściwości ma także odzież merino. Jest to odzież produkowana z naturalnej wełny. Podstawową zaletą odzieży wykonanej z włókien merino jest jej delikatność (zupełnie odmiennie niż przy zwykłej drapiącej wełnie). Ponadto posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jest także odporna na zapach, dzięki swoim naturalnym właściwością antybakteryjnym. A także co ciekawe noszenie bielizny z wełny merynosów jest zdrowe i korzystne dla napiętych mięśni i stawów.

Wybierając odzież pierwszej warstwy warto wiedzieć z czego jest wyprodukowana i jakie właściwości posiada. Czasem lepiej zakupić jedną drogą rzecz niż zaopatrzyć się w sztuczne tkaniny z których nie będziemy zadowoleni.  

 

Edyta Sadowska

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
5.00
1

1 komentarz

  • heh czwartek, 22 sierpień 2013 18:06 napisane przez heh

    nie włókna srebra a powłoka nanoszona na poliestrowe włókna, powłoka z cząsteczek jakiejś soli srebra, jak sięgacie po źródła to lepiej korzystajcie z oryginalnych, a nie z nieudolnie tłumaczonych przez polskich przedstawicieli handlowych ;)

Zaloguj się, by skomentować