Cordura i extendo – materiałowy szał

wtorek, 04 czerwiec 2013 13:36

Wzrost zainteresowania wspinaczką i turystyką górską spowodował znaczny rozwój outdoorowej branży. Ważne jest, abyśmy byli świadomi jakich materiałów używa się do produkcji  odzieży outdoorowej. Dziś na tapetę bierzemy – Cordurę i Endurance.

Aktywni górscy turyści doskonale zdają sobie sprawę z tego w jak szybkim tempie niszczy się sprzęt i odzież używana na wyrypach górskich. Dlatego też na rynek wprowadzono materiał odporny na otarcia i innego rodzaju uszkodzenia. Ten magiczny materiał to Cordura.

Czym jest cordura? To tkanina poliamidowa, która charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Co ważne specjalny splot włókien w razie ewentualnego uszkodzenia materiału zapobiega poszerzeniu się rozdarcia. Jest to materiał używany w szczególności do produkcji plecaków i sakw podróżnych, coraz częściej jednak stanowi wstawki w odzieży outdoorowej. Najczęściej wykorzystywany jest w miejscach najbardziej narażonych na otarcia – kolanach, łokciach a coraz częściej stanowi boczne wstawki w spodniach chroniąc je przed przedziurawieniem przez raki. Często także używany jest w wewnętrznej warstwie rękawiczek – szczególnie tych przeznaczonych np. do via ferrat.

Materiałem odpornym na rozdarcia, wytrzymałym i lekkim stosowanym raczej do odzieży outdoorowej, głównie do spodni wspinaczkowych i trekkingowych jest materiał Extendo.  Jest to wytrzymały, rozciągliwy materiał również wykonany z włókien poliamidowych. Ponadto materiał doskonale oddycha i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Materiał jest dostępny także w wersjach Extendo 4 Way Stretch, oraz w lekkiej wersji Extendo cl.


Na naszym portalu, w dziale "Porady", pojawi się cała seria artykułów poświęconych materiałom z jakich wykonywana jest odzież outdoorowa, zachęcamy do zapoznawania się z artykułami, wiedza o produktach pozwoli nam uniknąć wielu zakupowych pomyłek.

 

Edyta Sadowska

fot. Wiki Commons

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować