Karimata turystyczna

środa, 29 maj 2013 08:53

Nadchodzi okres letniej pogody, gdy cieplejsze noce sprzyjają biwakom pod gołym niebem. Jak przygotować się do biwakowania? Jak dobrze odizolować się od podłoża?

Początkowo rynek zrewolucjonizowały różnego rodzaju piankowe karimaty, które miały w doskonały sposób izolować od podłoża, a także cienkie i lekkie alumaty. Dziś coraz częściej wymagający turyści wybierają maty samopompujące i materace. Co wybrać? Czym różnią się i jakie są ich zastosowania?

Na pierwszy ogień najpopularniejsze karimaty. Są one wykonane z pianki, w zależności od rodzaju jedno lub więcej warstwowych. Niektóre karimaty dodatkowo są odizolowane od podłoża za pomocą doklejonej do jednej ze stron alumaty. Karimaty są bardzo uniwersalne, a przede wszystkim lekkie. W prosty sposób można je przytroczyć do plecaka. Nowością są pianki składające się z szeregu segmentów połączonych na stałe. Segmenty te wykonane są także z pianki, ale o zamkniętych porach. Ponadto mata składa się z wielu rowków, jak wytłoczka do jajek co wspomaga doskonale izolację termiczną, przez wytworzenie szeregu komór powietrznych.

Dla bardziej wymagających turystów doskonałym rozwiązaniem są maty samopompujące – therma-rest. Są to maty, które po odkręceniu zaworka same się pompują, tworząc miedzy warstwami doskonałą powietrzną izolację termiczną. Do podróży wypompowujemy powietrze z maty, dzięki czemu staje się lekka i wygodna w transporcie. Jednym z problemów mat samopompujących to częste psucie się zaworka wprowadzającego i odprowadzającego powietrze, ale w takiej sytuacji możemy siłą własnych płuc dopompować matę. Takie maty przeznaczone są głównie do zimniejszych części sezonu, a także na dalsze wędrówki w wyższe góry.  Maty często są produkowane odrębnie w wersji dla mężczyzn i kobiet, z uwagi na różną budowę ciała a także odmienną termikę.

Komfort i wygoda snu jest niezmiernie ważnym elementem naszego wypoczynku, od którego zależy czy pokonamy zaplanowaną przez nas trasę. Dlatego przed zakupem maty warto zastanowić się dokładnie jakie są nasze potrzeby.

Zgodnie z polskim prawem biwakować należy poza terenem parku narodowego.

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować