Płachta biwakowa

wtorek, 23 kwiecień 2013 11:39

Wybierając się na dłuższą, wielodniową wędrówkę w góry musimy pamiętać o ograniczaniu kilogramów pakowanych do plecaka. Często, aby nie schodzić ze szlaku i przeżyć prawdziwą survivalową przygodę zmuszeni jesteśmy do nocowania w górach.

Jeśli warunki są sprzyjające – tzn. prognozy pogody nie przewidują nagłego załamania pogody, nie musimy koniecznie dźwigać ze sobą kilkukilogramowego namiotu. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup płachty biwakowej.

Płachta biwakowa posłuży nam w wielu okolicznościach: stanowi odpowiednie schronienie podczas biwaku, wykonana z materiałów wodoodpornych i wiatroszczelnych z zintegrowanym kapturem doskonale zabezpiecza śpiwór przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Przy wyborze płachty należy zwrócić uwagę na kilka parametrów: aby materiał z jakiego jest wykonana, w zależności od producenta jest to Ripstop, bądź Powertex był wodoodporny w granicach 15000 mm/24h, ale jednocześnie musi oddychać. Ważne jest aby szwy były podklejone, a od strony zamka doszyte były wewnętrzne patki. Wagowo dobre płachty nie przekraczają 0,5 kilograma, dzięki czemu stanowią idealny zamiennik namiotu. Dobrze jest jeśli płachta w rejonie stóp posiada otwór wentylacyjny, który będzie wspomagał odpowiednią wymianę powietrza. Niektóre płachty wyposażone są dodatkowo w gwizdek, który w awaryjnej sytuacji znacznie ułatwi znalezienie poszkodowanego.
 
Do biwaku zimowego zaplanowanego w płachcie dobrze jest wykopać sobie platformę – przypominającą trumnę, aby uchronić się przed wiatrem. Ponadto należy wziąć ze sobą śpiwór przystosowany do aktualnych warunków. Doskonałym pomysłem jest położenie karimaty, lub folii termicznej na śniegu, a do płachty włożenie maty samo - pompującej. Dzięki takiemu rozłożeniu będziemy dobrze odizolowani od podłoża a dodatkowo mata w środku będzie ułożona wzdłuż ciała i nie będzie się przesuwać. A później już tylko – witaj przygodo.

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować