Śpiwór

niedziela, 31 marzec 2013 23:42

Po męczącym trekkingu nie ma lepszego momentu niż położenie się w ciepłym, wygodnym śpiworze. Producenci prześcigają się z różnymi nowinkami i propozycjami dla coraz bardziej wymagających turystów.

Jak kupić dobry śpiwór?

Na co zwrócić uwagę kupując śpiwór?  Jak przedrzeć się przez gąszcz ofert? Przede wszystkim musimy się zastanowić do czego śpiwór będzie nam służył, czy zamierzamy biwakować, jeśli tak to w jakich warunkach.<

Wśród całej gamy śpiworów możemy wyróżnić jednosezonowe – np. zimowe, bądź trzysezonowe które powinny służyć nam od wiosny do jesieni. Każdy śpiwór oznaczony jest komfortem cieplnym – wyróżniamy trzy limity – ekstremum, komfort, limit. Uwagę należy zwracać na temperaturę podaną w przedziale comfort – ponieważ jest to temperatura, w której powinniśmy wygodnie przespać noc. Coraz częściej można spotkać odmienne skale dla kobiet i mężczyzn – jest to niezmiernie ważne gdyż termika obu płci różni się od siebie.

Do wyboru mamy śpiwory puchowe i syntetyczne. Te pierwsze zapewniają większy komfort termiczny, ale należy pamiętać że użytkuje się je dobrze jedynie w suchym klimacie. Puch naturalny kiedy zamoknie może nam zepsuć każdy wyjazd. Są one oczywiście znacznie lżejsze niż wypełnienia syntetyczne, ale dłużej schną i kiedy są mokre nie zachowują swoich właściwości termicznych.

Jest kilka elementów, które w śpiworze powinny się znaleźć. Dobrze jeśli śpiwór posiada duży kaptur, w którym możemy wygodnie ułożyć i chronić głowę przed zimnem. Ważnym elementem jest także kołnierz docieplający, który po zaciśnięciu troków będzie nas chronił przed utratą ciepła. Istotne jest, aby przy zamku znajdowała się listwa termiczna, wszyta tak, aby nie zacinała się przy zamykaniu. Listwa ma za zadanie chronić przed dostawaniem się zimnego powietrza przez zamek. Przydatne stają się kieszonki wewnątrz śpiwora, możemy do nich włożyć sprzęt elektroniczny, chroniąc go przed utratą energii i zawilgoceniem.

Ważne jest także z jakich materiałów śpiwór jest wykonany, szczególnie śpiwory zimowe winny być wykonane z zewnętrznego materiału który posiada właściwości wodoodporne. Ochroni nas on przed zawilgoceniem śpiwora. W szczególności należy na to zwrócić uwagę przy śpiworach z wypełnieniem z puchu naturalnego.

Zakup dobrego śpiwora wiąże się nierzadko ze sporym wydatkiem dlatego należy się poważnie zastanowić jakie funkcje ma on spełniać i do jakiego rodzaju aktywności górskiej będzie przeznaczony.

Edyta Sadowska

Fot. www.weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować