Łopata lawinowa

wtorek, 19 marzec 2013 08:29

Zimowa działalność górska wiąże się z wieloma zagrożeniami, których nie spotykamy podczas letnich wędrówek. Jednym z nich są lawiny. Warto zatem wyposażyć się w niezbędny sprzęt, który w sytuacjach zagrożenia może uratować życie nam i towarzyszom.

Jednym z podstawowych elementów sprzętu lawinowego jest łopata. Wybór na rynku mamy ogromny, dlatego przed zakupem warto uściślić, na czym głównie powinno nam zależeć. Przede wszystkim, łopata musi być wytrzymała, ponieważ, o ile kopanie platformy pod namiot nie wymaga od nas użycia dużej siły, o tyle kopanie w zbitym lawinisku już tak. Złym rozwiązaniem jest na pewno wybór łopaty, której szufla wykonana jest z poliuretanu – o raczej średnich parametrach wytrzymałości, słabnących jeszcze bardziej pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak mróz (często dochodzi do pęknięć).

Warto zwrócić uwagę na łopaty z anodyzowanego aluminium. Sprzęt wykonany z tego materiału jest, co prawda, nieco cięższy, ale za to dużo bardziej wytrzymały. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez niektóre firmy, są otwory wywiercone na powierzchni szufli, dzięki którym łopata wraz z repsznurem może być wykorzystana do zbudowania kotwy śnieżnej jako stanowiska asekuracyjnego.

Warto zwrócić uwagę na wagę (łącząc ją z parametrami wytrzymałości), a także sposób składania, aby jak najbardziej zminimalizować wielkość naszego bagażu.

Pomimo tego, że większość z nas nie bierze pod uwagę możliwości zasypania przez lawinę, warto być zabezpieczonym. Może, będąc świadkiem wypadku, uratujemy komuś życie.

Edyta Sadowska
fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować