Okulary przeciwsłoneczne i gogle w górach

wtorek, 26 styczeń 2016 14:50

Spośród wielu zagrożeń, które spotkać nas mogą podczas uprawiania turystyki zimowej w górach, jednym z najbardziej – zupełnie niesłusznie – bagatelizowanych są zgubne skutki długotrwałego wpatrywania się w lśniąco biały śnieg. Dlatego koniecznie należy się przed tym zabezpieczyć. Dziś kilka słów o tym, jak to zrobić i gdzie szukać odpowiednich akcesoriów.

Okulary przeciwsłoneczne dla miłośników gór

Podczas wycieczki w Tatry w zimie jesteśmy narażeni na długie spoglądanie w przeraźliwą biel śniegu i lodu. Wielu mało świadomych turystów to ignoruje, twierdząc, że to tylko jasne światło, które razi po oczach i jest nieszkodliwe. Niestety takie osoby nie mają racji. Długotrwałe wpatrywanie się w śnieg może doprowadzić do poparzenia siatkówki oka. Skutkować to może silnym bólem oczu, ale także – co gorsza – czasowym lub trwałym oślepnięciem! Takie zjawisko nazywamy ślepotą śnieżną.

Aby jej przeciwdziałać wymyślono okulary przeciwsłoneczne, które – jak się okazuje – przydają się nie tylko na plaży czy w mieście w upalny dzień, ale także w górach, w warunkach zimowych. Aby jednak być bezpiecznym na szlaku nie wystarczy wyposażać się w tanie okulary z hipermarketu. Taki sprzęt często lepiej wygląda niż funkcjonuje, chroniąc nasze oczy w sposób bardzo ograniczony. Lepiej poszukać sprzętu markowego, wyprodukowanego specjalnie do górsko-narciarskich celów.

Doskonałym przykładem produktów wysokiej jakości są okulary polskiej firmy Arctica. Polski producent wyspecjalizował się w wytwarzaniu okularów sportowych i gogli narciarskich dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Jakość okularów Arctica zadowoli nie tylko amatorów turystyki górskiej, ale także narciarzy i innych sportowców – zarówno zawodowców jak i amatorów.

Warto podkreślić, że w ofercie firmy znajduje się wiele modeli okularów polaryzacyjnych – czyli najlepszego sprzętu, jaki można podarować swoim oczom. Polaryzacja zapobiega zmęczeniu oczu ciągłymi odblaskami i odbiciami światła, które zimą w górach atakują nas na każdym kroku. Dzięki takim okularom intensywne promienie zostają przytłumione i w takiej formie docierają do naszych oczu. Dodatkowo polaryzacja poprawia sposób widzenia otaczającego nas świata, czyniąc kolory bardziej „soczystymi”, a kształty bardziej dokładnymi.

Porządne okulary przydadzą się w górach także podczas silnego wiatru, który rozprasza zalegające na podłożu drobinki śniegu i ciska nimi prosto w naszą twarz. Oczywiście okulary ograniczają to zjawisko, chroniąc nasze oczy. Taki sprzęt przyda się także narciarzom, którzy w czasie zjazdów osiągają duże prędkości. Pęd powietrza w oczywisty sposób powoduje łzawienie, a krawędziowanie na śniegu wywołuje rozpryski, co również może szkodzić naszym oczom. Dla narciarzy alternatywą są gogle. Warto podkreślić, że także jeśli chodzi o gogle firma Arctica może pochwalić się wysokiej jakości produktami.

Zarówno okulary, jak i gogle narciarskie prócz tego, że chronią oczy, wyglądają bardzo dobrze, dodając nieco profesjonalizmu do naszego wyglądu w górach. Gorąco polecamy!

Krzysztof Barcik

Fot. Arctica.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować