Nie ma to jak pierze

sobota, 16 luty 2013 09:00

Turystyka zimowa, z racji okresu, w jakim jest uprawiana, bezpośrednio łączy się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi: mrozem, wiatrem, śniegiem.

Planując zimowe trekkingi, warto wyposażyć się w odpowiednią odzież, która uchroni nas przed zimnem i pozwoli cieszyć się białymi górami. Jednym z hitów ostatnich sezonów jest puch. Każdy z nas pamięta babcine ciepłe pierzyny. Postanowiono to wykorzystać i stworzyć odzież bazującą właśnie na tej najlepszej możliwej formie izolacji. Każdy, kto posiada już sweter puchowy, zna szereg jego zalet: doskonała termika, szybkie rozgrzewanie ciała, totalna minimalizacja bagażu (swetry zazwyczaj chowają się do jednej z kieszeni), a przede wszystkim lekkość. Jak zatem wybrać swój pierwszy sweter puchowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od jego przeznaczenia. Wybór powinien być przemyślany, bo w grę wchodzą niemałe sumy.

Na rynku dostępne są swetry puchowe z prawdziwego puchu kaczek i gęsi. Te kurtki określa liczba cui (oznacza ona liczbę objętości konkretnej ilości puchu w cylindrze służącym do pomiarów) – im większa, tym lepsze parametry. Kurtki z naturalnym wypełnieniem, mimo wielu zalet, nadają się idealnie na siarczyste mrozy, ale przy małej wilgotności powietrza, bowiem puch spełnia swą rolę jedynie wtedy, gdy jest suchy. Trzeba zatem uważać, aby go nie zawilgocić, gdyż może się zbić, a przy tym znacząco zwiększyć swoją wagę.

Doskonałą (tańszą) alternatywą dla puchu jest syntetyk. Generalnie spełnia większość funkcji puchu naturalnego, takich jak: kompresyjność, masa i doskonałe właściwości cieplne. Syntetyk jednak ma jedną podstawową zaletę: jest odporny na wilgoć, co w polskich warunkach doskonale nadaje się na zimowe wypady.

Reasumując, sweter puchowy jest doskonałym pomysłem na drugą warstwę, po bieliźnie termicznej. W polskich warunkach najlepiej sprawdzą się dostępne na rynku syntetyki. Warto zainwestować w nie i w cieple cieszyć się zimowymi warunkami (zarówno w górach, jak i mieście).

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować