Detektor lawinowy

sobota, 16 luty 2013 09:03

Zimowa turystyka górska bezpośrednio wiąże się z przebywaniem w terenie lawiniastym.

Dlatego, oprócz zaznajomienia się z informacjami o tym, w jaki sposób poruszać się po terenach zagrożonych lawinowo, powinniśmy się wyposażyć w niezbędny sprzęt.

Jednym z podstawowych jego elementów stanowi detektor lawinowy. Jest to urządzenie elektryczne, które za pomocą wydawanego sygnału w znaczny sposób ułatwia odnalezienie turysty zasypanego lawiną. Czas poszukiwań zostaje skrócony, przez co zwiększa się szansa na przeżycie zasypanego. Należy pamiętać, że dla poszkodowanego pod śniegiem każda minuta jest ważna. Przy zakupie detektora, a jest to nadal w Polsce wydatek rzędu kilkuset złotych, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on wszystkie atesty. Najlepszym jest detektor trzyantenowy, który nie powinien gubić sygnału osoby zasypanej, przez co skraca się czas poszukiwań. Ważne jest, aby wybrać jak najprostszy w obsłudze model, ponieważ gdy będziemy zmuszeni go użyć, stanie się to w sytuacji wysokiego stresu, dlatego też czynności związane z uruchomieniem detektora i nastawieniem go, powinny być jak najprostsze. Detektor działa zarówno w systemie nadawania, jak i odbioru. Dlatego też, gdy idziemy większą grupą, konieczne jest posiadanie dwóch detektorów. W razie wypadku osoby pozostające na powierzchni zmieniają nastawienie na odbiór.

Oczywiście wraz z detektorem należy się wyposażyć w sondę lawinową i łopatkę, które po odnalezieniu sygnału wydawanego przez detektor osoby zasypanej umożliwią pójście na ratunek.

 

Edyta Sadowska

fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować