System AvaLung

poniedziałek, 27 styczeń 2014 09:00

W celu zmaksymalizowania szans na przeżycie w wypadku lawinowym, producenci proponują dwie wiodące technologie, których zadaniem jest ratowanie życia ofiarom lawiny, jeżeli już dojdzie do jej zejścia.

Plecaki ABS i AvaLung to technologie skierowane na przeżycie ofiar lawin. Różnią się od siebie znacząco – pierwsza z nich ma za zadanie utrzymać człowieka sunącego już z lawiną na jej powierzchni (idea twórcy: „pozostać na wierzchu = przeżyć”), nie dopuścić do przysypania przez śnieg, co często okazuje się kluczowo ważne w wypadkach lawinowych. Druga, AvaLung, od kilkunastu minut do maksimum kilku godzin przedłuża czas, jaki ofiara może spędzić pod zwałami śniegu, czekając na pomoc. Niestety, obie technologie nie są pozbawione wad, a możliwość i skuteczność ich użycia w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji wypadku.

AnaLung to rurkopodobne urządzenie, które w zależności od producenta, wmontowane jest w konstrukcję plecaka lub możliwe do mocowania pod wierzchnią warstw ą odzieży. Dzięki zaworom jednokierunkowym, wdychany pod śniegiem gaz nie miesza się z powietrzem wydychanym (dwutlenek węgla), które odprowadzane jest kolejną częścią rurki za plecy ofiary lawiny. Możliwość czerpania „czystego” powietrza przedłuża czas oddychania pod zwałami śniegu. Czy taka technologia w ogóle działa? W ciągu ostatnich lat, pojawiają się coraz częstsze doniesienia, że AvaLung uratował komuś życie (między innymi przykład Martina Gulsrud).
 
Do zalet urządzenia należy na pewno jego waga (ok. 280 g), stosunkowo niska cena i łatwość użycia – wystarczy zagryźć ustnik i oddychać. Skuteczność zastosowania zależy jednak od rodzaju samej lawiny: z pewnością większe szanse na użycie tej technologii daje lawina pyłowa, nie deskowa. Do wad urządzenia należy wątpliwość, która pojawia się w związku z mechanizmem lawiny, bowiem jednym z podstawowych problemów, jakie pojawiają się w wypadkach lawinowych, jest potężne ściśnięcie śniegiem klatki piersiowej. Co za tym idzie, również niemożność wykonania wdechu. AvaLung będzie więc dużo skuteczniejszy, jeżeli ofiara lawiny nie utknie głęboko w bardzo ciężkim śniegu. Idąc dalej, nawet, kiedy AvaLung zostaje użyty, pozostaje jeszcze niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu czekającego na pomoc lub śmierć w przypadku ciężkich obrażeń.
 
AvaLung na pewno może pomóc przeżyć, z większą lub mniejszą skutecznością, udowadnia to wiele indywidualnych przypadków. Technologia ta, tak samo jak plecaki ABS, nie jest jednak alfą i omegą przetrwania w wypadku lawinowym i takiej gwarancji nie zapewni nam żaden produkt. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wypadkowi z zastosowaniem wiedzy lawinowej. Lepiej minimalizować niebezpieczeństwo, niż kontrolować jego skutki, na które mamy dramatycznie mniejszy wpływ.

 

Małgorzata Tomik

Fot. weld.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować