Biegi pod górę

niedziela, 21 lipiec 2013 14:18

Bieganie po górach to nowa moda, która dotarła na tatrzańskie szlaki. Dyscyplina ta zdobywa ostatnio coraz większą popularność, gwarantując jej amatorom wysiłek fizyczny na bardzo wysokim poziomie. Dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z tą coraz prężniej rozwijającą się formą aktywności górskiej.

Biegi górskie są coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Świadczy o tym zarówno rozwój branży biegowej (buty, odzież), jak i rosnąca liczba organizowanych górskich konkursów biegowych. Czy każdy może biegać? W jaki sposób przygotować się do biegów? Jak zacząć swą przygodę z biegami górskimi?

Bez wątpienia nie można zacząć biegać w górach bez odpowiedniego wcześniejszego przygotowania szosowego. Konieczna w biegach górskich jest duża wytrzymałość. Jeśli biegasz już szosowo i bez problemu jesteś w stanie przebiec dystans ok. 30 min, możesz rozpocząć trening pod biegi górskie. Przede wszystkim należy wyrabiać siłę biegową, która jest niezwykle ważna podczas podbiegów i zbiegów, których w biegach górskich cała masa.

Najlepszą formą treningu jest wykonywanie właśnie podbiegów i zbiegów, najlepiej gdzieś w okolicy znaleźć sobie nie dużą górkę, na której będziemy mogli trenować. Warto też urozmaicić treningi na płaskim terenie poprzez wykonywanie wieloskoków, tripów i podskoków. W warunkach domowych polecamy zaprzyjaźnić się ze skakanką. Najlepszym treningiem jest jednak trening w górach, początkowo po łatwych szlakach, a wraz ze wzrostem kondycji w terenie trudniejszym.

Jeśli już decydujemy się na biegi górskie, należy pamiętać o tym, aby na wstępie nie nabawić się kontuzji. Konieczne w tej kwestii jest zadbanie o sprzęt – głównie buty. W specjalistycznych sklepach można zakupić odpowiednie obuwie, lekkie, wzmocnione na palcach, z bardzo agresywnym bieżnikiem gwarantującym odpowiednią przyczepność. Dobrze też zainwestować w buty nieprzemakalne i oddychające – najlepszym materiałem będzie tu Gore-tex.

Warto także wyznaczać sobie odpowiednie cele, najlepiej starty w zawodach, gdzie duch rywalizacji doda nam energii. Początkowo powinny to być krótkie dystanse: Bieg na Grojec, Bieg na Magurkę, Bieg na Rysiankę. Kolejno warto spróbować swoich sił w Tatrzańskim Biegu pod Górę – organizowanym od 2008 r. Trasa biegnie z Kuźnic przez Myślenickie Turnie po Kasprowy Wierch. 17 sierpnia po raz pierwszy odbędzie się Bieg Granią Tatr. Jest to bardzo wymagający bieg liczący 70 km, o znacznych przewyższeniach. Zawody tego typu wymagają odpowiedniego przygotowania, kondycji i predyspozycji.

Bieganie to nie tylko aktywność fizyczna to całokształt łączący w sobie ciało i ducha. To styl życia, a uprawiany jeszcze w tak wspaniałych okolicznościach przyrody jak góry może przynieść wiele radości.

 

Edyta Sadowska

Fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować