Stopy turysty

środa, 01 luty 2017 14:04

Nawet jednodniowa wędrówka po górach może okazać się koszmarem jeżeli twoje stopy będą cierpieć. Problem obolałych i otartych stóp może odebrać znaczną część radości z przebywania w górach.

Stopy cierpiące

Prawdopodobnie każdy turysta miał kiedyś problem ze stopami. Otarcia, ból, opuchlizna to podstawowe dolegliwości, jakie mogą spotkać każdego góromaniaka, nierzadko w najmniej spodziewanym momencie. Co robić kiedy poczujemy w stopach wzmagający się dyskomfort, przechodzący w dotkliwy ból? Żeby nie pogłębiać dolegliwości, należy działać jak najszybciej, a także dotrzeć do przyczyny niedogodności i skutecznie ją usunąć.

Dobór obuwia

Częstą przyczyną otarć jest nieodpowiedni dobór obuwia. Złe dopasowanie często nie wynika z braku profesjonalnej wiedzy, ale samego faktu, że bardzo trudno jest wyczuć doskonałą kompatybilność z kształtem stopy. Człowiek nie jest z reguły idealnie symetryczny. Zdarza się, że jedna stopa nieznacznie różni się od drugiej. Wybierając obuwie trekkingowe najczęściej bardziej skupiamy się na przeznaczeniu (pory roku w które chcemy użytkować buty, obecność membrany, rodzaj i zróżnicowanie terenu użytkowania, częstotliwość użytkowania, wysokość, twardość i typ podeszwy). Niedopasowanie do stopy „zrzucamy” na drugi plan, tłumacząc lekki dyskomfort między innymi specyfiką obuwia, jakiego potrzebujemy. Dobrze dobrany but powinien być jednak wygodny od samego początku. Lepiej nie liczyć że np. „się rozejdzie”. Kupując obuwie, zanim wyjdziemy w nim w góry, warto przetestować komfort użytkowania na dłuższym pieszym spacerze po zróżnicowanym terenie.

Za duży, zbyt mały lub źle dopasowany but może sprawić naszym stopom bardzo dokuczliwe cierpienie. Zanim dojdziemy so wniosku, że już ani razu więcej nie założymy go na nogi, warto poeksperymentować ze zmianą typu skarpetek czy wkładkami. Czasami przyczyna tkwi w tego rodzaju szczegółach jak zbyt mocne czy zbyt słabe sznurowanie!

Kiedy jest już za późno

Pęcherze powstają wskutek ocierania się skóry na stopie o inną powierzchnię. Powoduje to tarcie, którego rezultatem jest rozszczepienie wewnętrznej i zewnętrznej warstwy skóry. Powstaje w ten sposób kieszeń, która szybko wypełnia się półprzezroczystym płynem. Jest to reakcja obronna organizmu, który otula zranione miejsce kojącym płynem. Kiedy czujemy, że buty ocierają nas w sposób zwiastujący pojawienie się pęcherzy, możemy szybko zareagować stosując miejscowo specjalne plastry na pęcherze dostępne w aptece, które można nakleić na stopę w już w newralgicznym momencie kiedy czujemy, że pęcherz zaraz powstanie. Plaster działa jak dodatkowa warstwa skóry. Przylegając szczelnie pomaga zachować naturalną wilgotność, temperaturę i prawidłowe pH. Jeśli na stopie powstanie pęcherz nie należy go przebijać. Dopiero, gdy pęknie, należy zastosować preparaty antyseptyczne, które zabezpieczają uszkodzony naskórek przed brudem i bakteriami.

Jeżeli nasze stopy cierpią z innych przyczyn – opuchnięcia, przemrożenia, ucisku, po powrocie do domu możemy zrelaksować je odpowiednio chłodną lub ciepłą kąpielą z dodatkiem soli (do kupienia w aptekach, drogeriach). Sól jest niewskazana w przypadku jeśli na skutek dyskomfortu doszło do uszkodzenia naskórka.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
3.00
7
Zaloguj się, by skomentować