Jak zrobić dobre zdjęcie w górach?

czwartek, 18 wrzesień 2014 11:40

W obecnych czasach, gdy dostępność do fotografii jest praktycznie nieograniczona i prawie każdy posiada jakiś aparat fotograficzny, jeśli nie cyfrówkę czy lustrzankę, to przynajmniej telefon komórkowy z aparatem, warto zastanowić się, jak podnieść walory artystyczne naszych zdjęć.

Powszechnie uważa się, że to człowiek, a nie sprzęt, robi zdjęcie. I jest to prawdą. Lepsze zdjęcie wykona dobry fotograf, mając do dyspozycji komórkę niż ten słabszy nawet najlepszą lustrzanką. Jednak nie trzeba kończyć specjalistycznych szkół, aby wykonywać zdjęcia, które oddają piękno poznawanych miejsc czy ukazują nasze emocje.
 
Niniejszy tekst kieruję do początkujących fotografów, gdyż sama będąc amatorką zdaję sobie sprawę, że wystarczy znajomość kilku zasad, aby zdjęcia cieszyły oczy i wywoływały emocje, a o to przecież nam wszystkim chodzi, gdy naciskamy spust migawki.

Kompozycja

Zdjęcie to obraz i dobrze jest tak je postrzegać. W związku z tym należy zastanowić się w jaki sposób umieszczamy w kadrze fotografowane obiekty. Musimy zastanowić się, co chcemy pokazać. Jeśli mają to być góry, to nie fotografujmy niewielkiego fragmentu grzbietów i wielkiego pola niebieskiego nieba, które ściąga wzrok, a niczego nie przedstawia. Lepiej zmienić ujęcie i ukazać więcej obiektu, który faktycznie nas interesuje.

Przykład zdjęcia z niepotrzebnym niebem. Aby poprawić kompozycję zdjęcia wykadrowałam je usuwając niebo. Od razu lepiej.


Co innego, gdy na niebie znajdują się piękne chmury, do tego np. kolorowo podświetlone blaskiem zachodzącego lub wschodzącego słońca. Wówczas przesuwamy kadr na korzyść tych zachwycających elementów, a ziemię ukazujemy bardziej symbolicznie albo nawet wcale.

Dużo chmur i mało ziemi - działanie celowe.


Istnieje coś takiego jak zasada trójpodziału. Odnosi się ona do sposobu, w jaki działa ludzki mózg. Okazuje się, że gdy patrzymy na odpowiednio skomponowany obraz, postrzegany jest on przez nas jako harmonijny, a więc ładny, lub nie - bo coś nam w nim przeszkadza, czegoś jest za dużo, a czegoś za mało. Przepis jest następujący. Należy długość i szerokość kadru podzielić na trzy równe odcinki i od miejsc podziału poprowadzić linie proste. To właśnie te linie wyznaczają obszary w jakich należy umieszczać obiekty, zwłaszcza tzw. pasy, czyli niebo, wodę, pola itp.

Klasyczna harmonia.

Dodatkowo, miejsca przecięcia tych linii to punkty, które najbardziej przyciągają wzrok obserwatora, więc dobrze jest właśnie tam ukazywać istotne dla zdjęcia elementy, np. ludzi, zwierzęta, wyróżniające się elementy krajobrazu, takie jak stawy, głazy, drzewa itp.

Symetria

Ludzkie oko uwielbia symetrię. Warto więc jej poszukać. I tak, jak w przypadku obiektów architektonicznych nie jest to trudne, to w temacie krajobrazu już mniej oczywiste. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby na ukazanie takiej harmonii. Jednym z nich jest odbicie elementów krajobrazu w tafli wody.

Wykorzystanie odbicia w wodzie w celu uzyskania symetrii.

Ludzie na zdjęciach

W przypadku zdjęć ludzi działa to sama zasada, co przy kompozycji. Człowieka należy zharmonizować z otoczeniem. Jeśli przedstawiamy go na tle jakiejś konkretnej góry, to dobrze, jeśli  nie zasłania jej wierzchołka swoją głową czy nie zajmuje całego kadru na tle nieba, a pożądana góra jest tylko maleńkim elementem u dołu zdjęcia. Częstym błędem przy tego typu fotografiach jest ukazywanie nadmiernie dużego obszaru nieba, kosztem uciętych stóp lub innych części ciała człowieka. Dużo lepiej wygląda cała postać i kawałek ziemi, na której stoi, niż białe lub niebieskie pole nad głową.

Ucięte stopy i wielki pas nieba. Aż się prosi, aby obniżyć delikatnie aparat.

Na koniec ważna uwaga. Zasady są potrzebne początkującym, aby nauczyli się komponować kadry i obserwowali, jak zmienia się nastrój i wydźwięk zdjęcia nawet przy niewielkiej modyfikacji ujęcia. Jednak dopiero świadomie odchodząc od tych prawideł, uzyskując harmonię i działając na emocje, przy zastosowaniu nowych zabiegów, mamy do czynienia ze sztuką.

 

Ewelina Domańska

Fot. Ewelina Domańska

Oceń ten artykuł
4.30
26

7 komentarzy

 • Toniek poniedziałek, 08 grudzień 2014 12:37 napisane przez Toniek

  Marysieńko , odpuść te nie do końca dobre rady i zacznij robić to co powinnaś . Ojciec .

 • Toniek poniedziałek, 08 grudzień 2014 12:36 napisane przez Toniek

  Marysieńko , odpuść te nie do końca dobre rady i zacznij robić to co powinnaś . Ojciec .

 • Toniek poniedziałek, 08 grudzień 2014 12:36 napisane przez Toniek

  Marysieńko , odpuść te nie do końca dobre rady i zacznij robić to co powinnaś . Ojciec .

 • Karakan wtorek, 07 październik 2014 08:59 napisane przez Karakan

  A jeszcze takie pytania mi się nasunęły, co do zdjęć, głównie Chmury i Zachód Słońca:
  1. Czy używany był filtr polaryzacyjny?
  2. Czy zdjęcia były obrabiane komputerowo? - w sensie filtry/barwy/HDR?

 • karakan wtorek, 07 październik 2014 08:47 napisane przez karakan

  Mi się wydaje, że z tym zdjęciem wspomnianym przez "ciekawego" to problem jest nie tyle niebo, co "zasada podziału" i co jest tematem zdjęcia? Jak dla mnie to TŁO jest takie sobie. Światło też nie najlepsze bym powiedział. Zauważmy że na zdjęciu gdzie przedstawiono podział "klasyczna harmonia" nieba też jest dużo, ale tu niebo jest ciekawsze. Na ostatnim zdjęciu niebo też nie przeszkadza, raczej problem stanowią wspomniane przycięte nogi i niedoświetlona twarz.

 • ciekawy środa, 01 październik 2014 20:47 napisane przez ciekawy

  oba pytania dotyczyły zdjęcia na którym jest Pani.

 • ciekawy środa, 01 październik 2014 20:46 napisane przez ciekawy

  a gdzie zasada trójpodziału na pierwszym zdjęciu po przycięciu? I czy rzeczywiście taka mała ilość nieba, jaka została po przycięciu zdjęcia, jest wystarczająca/ładna?

Zaloguj się, by skomentować