Wycieczki szkolne w Tatry

środa, 04 czerwiec 2014 23:00

Ze względu na walory, których stanowczo nie można odmówić naszym górom wysokim, zwykle od maja w Tatry ściągają masy turystów, w tym młodzi ludzie wybierający się w góry w ramach wycieczek szkolnych.

Nie ma się tu czemu dziwić. W dobie, gdy spora część dzieci dorasta z dala od natury, w zgiełku wielkich miast, wycieczka w Tatry staje się niezwykle uwrażliwiającym doznaniem. Czy kontakt z tatrzańską naturą jest nudny? Na pewno nie. Niezadowolona wycieczka to rzadkość, dzieciaki zachwycają się tajemniczymi, pełnymi wolności i majestatu Tatrami. Często emocje wywołuje już pojawienie się wiewiórki, a opowieści o niedźwiedziach zbliżających się do ludzi budzą lekką grozę.
     
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają, że każdą wycieczkę szkolną musi prowadzić licencjonowany przewodnik. Rozporządzenie w tej sprawie w kwietniu 2013 roku wydał ówczesny dyrektor TPN Paweł Skawiński. Taka decyzja zapadła, by uczynić zadość ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, w której widnieje zapis, że „dyrektor parku narodowego jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo turystów”.
   
Obecnie prowadzenie zorganizowanej grupy szkolnej bez przewodnika jest wykroczeniem, które może być ukarane kilkusetzłotowym mandatem lub pouczeniem i przerwaniem wycieczki. Sprawa taka może też skończyć się skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego.

Od czasu wprowadzenia rozporządzenia o obowiązku wynajmu przewodnika dla grup szkolnych rozgorzała dyskusja. Decyzja dyrektora przez część odbiorów interpretowana jest jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Z drugiej strony stoją zwolennicy przepisów, którzy opowiadają się za bezpieczeństwem jako absolutnym priorytetem w kontekście wycieczek grup zorganizowanych, zwłaszcza tych, których uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnoletnia.
 
Dodatkowo władze TPN dodają, że rola przewodnika nie ogranicza się jedynie do zapewnienia bezpiecznej wyprawy pod okiem specjalistów. Prowadzący ma za zadanie również w ciekawy sposób opowiedzieć o górach, o przyrodzie, zachowaniu się w górach. To bardzo istotne, ponieważ młodzi ludzie w górach to przyszli, samodzielni turyści.

Przed wynajęciem przewodnika górskiego warto sprawdzić jego faktyczne kwalifikacje. Zdarzało się już, że swoje usługi oferują samozwańczy znawcy gór – takie osoby co prawda mogą rzeczywiście ciekawie zorganizować wycieczkę, nie posiadają jednak odpowiednich dokumentów. Przewodnik powinien odznaczać się legitymacją przewodnika oraz posiadać pozwolenie od marszałka województwa małopolskiego.

 

Ofertę przewodników tatrzańskich można znaleźć pod tym linkiem.

 

Małgorzata Tomik, Krzysztof Barcik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować