Zuberec

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Dojazd:

    Najlepszy dojazd z Zakopanego prowadzi przez Chyżne lub Chochołów - Suchą Horę. Stąd należy kierować się na trasę 520 i podążać nią aż do celu, przejeżdżając przez miejscowości Vitanova, Oravice. Z centrum Zakopanego dojazd samochodem zajmuje średnio 50 minut.

Tym, którzy chcą poznać Tatry Zachodnie z perspektywy strony słowackiej, najwygodniej będzie odwiedzić Zuberec – znaną wśród turystów i wyjątkowo urokliwą miejscowość na Słowacji.

Zuberec (w języku polskim Zuberzec) zlokalizowany jest w Zachodnich Tatrach, na wysokości 734 m n.p.m., w Rowie Podtatrzańskim, u stóp Rohaczy i Skoruszyńskich Wierchów, położony u wylotu Doliny Zuberskiej. Nad miejscowością wyraźnie góruje jeden ze szczytów Rochaczy – Brestowá. Rejon ten jest ceniony przez turystów wysokogórskich, Rochacze odznaczają się osobliwym pięknem i dość dużym stopniem trudności szlaków. Miejscowość jest ważnym ośrodkiem turystycznym, centrum ruchu turystycznego i narciarskiego.

Historia wsi sięga XVI wieku, a dokładnie roku 1593, kiedy to Zuberec został pierwotnie lokowany. Obecnie miejscowość liczy około 1700 mieszkańców. Jednym z najcenniejszych zabytków kulturalnych, jakie możemy tam znaleźć, jest kościół z 1933 roku. W niedalekiej odległości znajduje się również skansen – Muzeum Wsi Orawskiej, na którego terenie zostały zgromadzone stare budowle z Orawy (m.in. drewniane chałupy, zabudowania gospodarskie, stodoły, obory, młyny i drewniany kościół). Miejsce to uznawane jest za jedno z najładniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. Skansen rozciąga się na dwóch stronach potoku Zimna Woda Orawska (Studený potok), co sprawia wrażenie autentycznej i żywej wioski z końca XIX w. Będąc w okolicy, dodatkowo warto zwiedzić Orawski zamek i położone nieco dalej Jaskinie Demianowskie.

W obszarze Rohaczy występują warunki umożliwiające uprawianie turystyki wysokogórskiej, nizinnej i rowerowej. W Zverovce, nieopodal miejscowości Zuberec, rozpoczyna się większość szlaków prowadzących w Rohacze. Zachwycają również przejrzyste wody Stawów Rohackich. Zima w rejonie wsi Zuberec to przede wszystkim jazda na nartach. Korzystne warunki śniegowe sprawiły, że do Zuberca ściągnęły wyścigi psich zaprzęgów. Na początku lutego i marca co roku odbywa się tutaj Puchar Europy w tej dyscyplinie.

Zuberec znajduje się blisko polsko-słowackiej granicy, Jako baza turystyczna rozrasta się coraz bardziej, oferując zwiedzającym liczne miejsca noclegowe i usługi wspierające ruch turystyczny – sieć handlową, imprezy kulturalne i ośrodki sportowe.

Małgorzata Tomik

Fot. okaboo.com

Zaloguj się, by skomentować