Ždiar

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Dojazd:

    Dojazd: Z Zakopanego należy kierować się na trasę 67, która wiedzie bezpośrednio do celu. Średni czas podróży samochodem to 43 minuty. Możliwy także dojazd autobusem.

U stóp Tatr, po słowackiej stronie znajduje się malowniczo położona Ždiar (Zdziar), tradycyjnie góralska miejscowość. Z pewnością warto ją odwiedzić by skorzystać z jej atrakcyjnego położenia.

Zdziar jest niewielką miejscowością, położoną w bliskiej odległości od Polski (12 km od przejścia granicznego na Łysej Polanie), w dolinie pomiędzy Magurą Spiską a Tatrami Bielskimi. Osada posiada daleko sięgającą historię. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą już z 1409 roku.

Powstanie miasta Zdziar łączy się z działaniem kolonizacji wołoskiej, która miała miejsce w II połowie XVI wieku. Ówcześni mieszkańcy osady pochodzili głównie z polskich terenów, o czym świadczy między innymi rejestracja licznych polsko brzmiących nazwisk, zesłowacczonych na potrzeby lokowania. Dodatkowym argumentem jest również zauważalny wpływ podhalański w budownictwie, który jawi się pomiędzy spiskim wzorem zagród ustawianych w czworoboki z podwórkiem w środku, z ozdobnymi, wysokimi bramami. Kilka części osady stanowi tak zwaną „pamiątkę słowackiej kultury narodowej”.

Zdziar to mała, urokliwa miejscowość, w której wciąż żywy jest folklor góralski. Jego przejawem są między innymi liczne zespoły regionalne, które prowadzą tu swoją działalność. Co ciekawe, większość mieszkańców wciąż posługuje się w życiu codziennym polską gwarą spiską, która w brzmieniu jest niemal identyczna jak ta używana na polskim Spiszu; podobna do gwar sadeckich i podhalańskich, które wywodzą się z dialektu małopolskiego.

Obecnie Zdziar jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym zlokalizowanym u podnóża Tatr Bielskich. W miejscowości do dyspozycji turystów jest kilka restauracji, sklepów i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Latem istnieje tu możliwość rozpoczęcia ciekawych wypraw turystycznych w Tatry Bielskie; zwiedzania muzeum etnograficznego; można udać się również do znajdującej się w pobliżu Jaskini Bielańskiej – jednej z najładniejszych w Tatrach słowackich. Zimą funkcjonuje tu jeden z największych kurortów narciarskich na Słowacji (trzy ośrodki narciarskie), zaś grzbietami pobliskiej Magury Spiskiej i Doliną Mąkową (Monkova dolina) prowadzą trasy biegowe o łącznej długości 30 km. Zdiarskie szczyty i rozległe łąki zapewniają początkującym idealne możliwości na uprawianie w ostatnim czasie bardzo rozwijającego się sportu paralotniarstwa.

Małgorzata Tomik

Fot. http://pl.onlyimage.com

Zaloguj się, by skomentować