Vyšné Hágy

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Dojazd z Zakopanego zajmuje około 1 godziny i 15 minut. Wyjeżdżając z miasta należy kierować się drogą krajową 49 w kierunku miejscowości Zdiar, dalej kontynuować trasą 67 aż do miejscowości Lendak, gdzie należy odbić w prawo na trasę 537, kontynuując podróż aż do celu.

Nie jest to miejscowość znana i rozpowszechniona jako baza turystyczna wśród odwiedzających Słowację. Dlatego w właśnie odnaleźć tu można spokój, wytchnienie i chłonąć bliski kontakt z górską naturą.

Wyżnie Hagi, bo tak brzmi polska nazwa miejscowości, znajduje się u stóp słowackich Tatr Wysokich, przy Drodze Wolności, pomiędzy Nową Polanką a Szczyrbskim Jeziorem. Przynależy do miasta Wysokie Tatry. Miejscowość znajduje się na poziomie ok. 1025 m n.p.m., przy wylocie walnej Doliny Batyżowieckiej oraz Doliny Wielkiej Huczawy, nad Suchą Wodą Batyżowiecką.

Początek istnienia miasta korzeniami sięga lat 90 XIX wieku. To właśnie wtedy z inicjatywy Ferencza Máriássyego wybudowano tu hotel turystyczny i dom kąpielowy o przeznaczeniu uzdrowiskowym. Tereny miasta w 1897 roku wykupił książę Hohenlohe, następnie po I wojnie światowej przeszły w posiadanie Czechosłowacji, która wykorzystała predyspozycje osady na przeznaczenie sanatoryjne. W swoich najlepszych czasach Wyżnie Hagi były największą w Europie Środkowej lecznicą gruźlicy. Do dziś znajduje się tu zakład specjalizujący się w leczeniu dróg oddechowych. W miejscowym hotelu w 1914 roku swoją powieść „Zamieć” kończył Stefan Żeromski, zaś Kazimierz Przerwa-Tetmajer poświęcił jej wiersz pt. „Wyżnie Hago po latach”, który opublikowano w 1911 roku.

Droga Wolności rozdziela miejscowość na dwie części. Warto wiedzieć, że przebiega tu także linia kolei elektrycznej, tzw. elektriczki ze Szczyrskiego Jeziora do Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu. Zwolennicy turystyki pieszej znajdą tu liczne szlaki do w wędrówki. Jedną z możliwych opcji jest piesza wycieczka żółtym szlakiem z Niżnich Hagów do Wyżnich Hagów, stąd zaś dalej Doliną Stwolską nad przepiękny, Batyżowiecki Staw.

Obecnie miejscowość liczy około 200 mieszkańców. Choć infrastruktura turystyczna słabo się tu rozwinęła, znalezienie noclegu nie sprawia problemu. Naturalny dla podtatrzańskich miejscowości spokój przyciąga niezmiennie tych odwiedzających, którzy cenią sobie takie właśnie walory sprzyjające wypoczynkowi.

Małgorzata Tomik

Fot. www.commons.wikimedia.org

Zaloguj się, by skomentować