Tatranská Štrba

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Dojazd z Zakopanego do Tatrzańskiej Szczyrby zajmuje około 1,5 godz. Wyjeżdżając z Zakopanego, należy kierować się na drogę krajową 49, następnie na trasę 67. W miejscowości Lendak należy skręcić w prawo na trasę 537, następnie kierować się na trasę 534. W Popradzie należy wybrać drogę E50, kontynuując podróż aż do celu.

Ta mała miejscowość znana jest głównie z najwyżej położonej stacji kolejowej pociągów pośpiesznych w Słowacji. Posiada jednak wiele innych walorów, nie wspominając już o pięknym widoku na Tatry.

Miejscowość Tatrzańska Szczyrba jest jedną z osad wchodzących w skład gminy Szczyrba na Słowacji. W samych początkach swojego istnienia pełniła rolę węzła komunikacyjnego, z czasem rozrastając się do rozmiarów niewielkiej wsi. Roztacza się stąd piękny widok na Tatry co sprawia, że nawet ci turyści, którzy nie wyruszą na szlak, mogą nacieszyć oczy wyjątkową, tatrzańską panoramą.

Historia gminy Szczyrba sięga 1280 roku. Jeszcze zanim powstała kolej żelazna, jej mieszkańcy zajmowali się głównie hodowlą owiec i bydła, a także rolnictwem i produkcją węgla drzewnego. W 1580 roku powstał tu tartak, w którym wielu z nich znalazło zatrudnienie. Po wybudowaniu toru kolejowego, Tatrzańska Szczyrba zaczęła swój rozwój bardziej ukierunkowany na turystykę, wokół której dziś obraca się polityka funkcjonowania osady. Obecnie miejscowość liczy około 1400 mieszkańców. Z Tatrzańskiej Szczyrby pochodzi Miroslav Jambor, popularny tenisista stołowy, srebrny i brązowy medalista z paraolimpiady w Pekinie 2008.

Tatrzańska Szczyrba posiada rozbudowaną sieć infrastruktury turystycznej (kilka sklepów, restauracje, kantory wymiany walut, fryzjer, itp.). Jest również doskonałym punktem wyjścia do zachodniej części Tatr Wysokich. Komunikację ułatwia znajdująca się tutaj kolej zębata do Szczyrbskiego Jeziora, bardzo popularna wśród odwiedzających Podtatrze słowackie. Miejscowość posiada doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać tu z dwóch wyciągów narciarskich, w ośrodku o mniej zaawansowanym stopniu trudności.

Małgorzata Tomik

Fot. Agnieszka Rosa

Zaloguj się, by skomentować