Tatranská Lomnica

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Dojazd:

    Tatrzańska Łomnica znajduje się bardzo blisko polskiej granicy. Najprościej dojechać z przejścia granicznego w Łysej Polanie: 21 km od granicy, za wsią Tatranska Kotlina, należy kierować się na prowadzącą wzdłuż południowego podnóża Tatr Wysokich Drogę Wolności (Cesta Slobody). Stąd do Łomnicy jeszcze 8 km.

Spomiędzy ważnych ośrodków turystycznych na Słowacji wyróżnia się wyjątkowo atrakcyjna Tatrzańska Łomnica, położona u stóp masywu charyzmatycznego szczytu znanej wszystkim Łomnicy.

Tatranská Lomnica, czyli w języku polskim swojsko brzmiąca Tatrzańska Łomnica została założona już w roku 1892, choć za datę powstania osady przyjmuje się już rok 1881. W 1892 roku na terenie Tatrzańskiej Łomnicy powstał hotel „Łomnica”, który długo był największym tego typu obiektem turystycznym pod Tatrami. Z upływem lat podobnych budynków zaczęło przybywać (m.in. „Grandhotel Praha”), a miejscowość zyskała sławę ważnego ośrodka w branży turystycznej i wypoczynkowej. Obszar Tatrzańskiej Łomnicy stanowi część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Osada jest jedną z największych spośród tych podtatrzańskich, na słowackiej ziemi.

Przełomowym wydarzeniem, które wpłynęło na istotny wzrost znaczenia turystycznego miejscowości było uruchomienie kolei linowe na Łomnicę (końcówka lat 30. XX wieku) wraz ze stacją pośrednią nad Łomnickim Stawem. Obecnie Kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy można wjechać przez pośrednią stację Start do Łomnickiego Stawu. Stamtąd można się udać drugą kolejką na szczyt Łomnicy. Przy dolnej stacji kolejki znajdują się kościoły: rzymsko-katolicki i ewangelicko-augsburski.

W historię Tatrzańskiej Łomnicy mocno wpisało się przejście niszczycielskiego huraganu z 19 listopada 2004 roku, który dokonał potężnych zniszczeń i spustoszenia w rejonach leśnych miejscowości, widocznych do dziś po młodym wieku drzewostanu i pojedynczych wiatrołomach.

Miejscowość posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Przez miasto prowadzi Droga Wolności wiodąca z Łysej Polany i Zdziaru przez Łomnicę Tatrzańską, Stary Smokowiec i Szczyrbskie Jezioro aż do Liptowskiego Mikułasza. Ze Starym Smokowcem Tatrzańska Łomnica ma też połączenie obsługiwane przez Tatrzańskie Koleje Elektryczne – słynną „Elektriczkę”.

Tatrzańska Łomnica stanowi również ważny ośrodek narciarski, co roku odbywają się tu zawody o Puchar Europy i Świata. Ośrodek oferuje do dyspozycji narciarzy dwa tereny narciarskie, w obu obowiązuje wspólny karnet. Dla innych amatorów sportu miejscowość oferuje ośrodki dostosowane do uprawiania łyżwiarstwa, fitness, paraglidingu, baseny, pola golfowe i ośrodek sportów konnych. Ci, którzy wolą odpoczywać biernie, znajdą tu pełną ofertę welness, zaś wieczorami mogą wybrać się na seans do znanego kina „Tatry”.

Wśród turystów miejscowość ceniona jest jako doskonały punkt wyjściowy w Tatry: można wybrać się stąd m.in. do Chaty Rainera niebieski szlak, około 1 h 55 min. drogi); nad Łomnicki Staw (zielony szlak, około 2 h 30 min. drogi) czy oczywiście z przewodnikiem na majestatyczną Łomnicę.

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik

Zaloguj się, by skomentować