Tatranská Javorina

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Dojazd:

    Tatrzańska Jaworzyna znajduje się około 25 km od Zakopanego. Dojazd samochodem zajmuje ok. 30 minut. Wyjeżdżając z miasta, należy kierować się na Drogę Oswalda Balzera, dalej kontynuując podróż trasą 67 aż do celu.

Szukając odrobiny spokoju, nastawiając się na wycieczkę na Słowację, niekoniecznie trzeba wyjeżdżać dalekie kilometry za granicę. Oazę odpoczynku odnaleźć możemy na przykład w pobliskiej Jaworzynie Tatrzańskiej.

Tatranská Javorina (w języku polskim Jaworzyna Tatrzańska) jest położona w północnej Słowacji, w powiecie Poprad, w historycznym regionie Spisz; usytuowana w Kotlinie Jaworzyńskiej u wylotu Doliny Jaworowej, otoczona oczywiście szczytami Tatr. Pierwsze wzmianki na temat istnienia osady pochodzą z roku 1320, choć o początkach rozbudowy miejscowości można mówić dopiero od XVIII wieku.

Tatrzańska Jaworzyna rozwijała się głównie za sprawa działającej tam huty żelaza, w której pracowali mieszkańcy z różnych rejonów Spiszu, z Jurgowa, Moraw, Śląska, a nawet z Czech. Przyszłość osady stanęła pod znakiem zapytania, kiedy w drugiej połowie XIX wieku wyczerpały się złoża rudy, a w Zakopanem zaczęła funkcjonować konkurencyjna huta. W 1879 Jaworzynę kupił pruski junkier Christian Kraft Fürst von Hohenlohe-Öhringen, zapewniając wiosce pewną przyszłość.

W czasach międzywojennych Jaworzyna Tatrzańska stała się terenem sporu między Polska a Czechosłowacją. Ostatecznie jej losie zdecydowała rada Ambasadorów, która zdecydowała że większość Spiszu przypadnie Czechosłowacji. Przynależność Jaworzyny do danego kraju zmieniała się jeszcze kilkukrotnie. Po II wojnie światowej miejscowość znalazła się w granicach Czechosłowacji, od 1993 roku – Słowacji. Do 2007 roku niedaleko wsi funkcjonowało przejście graniczne Łysa Polana.

Szukając spokoju, odpoczynku i kontaktu z Tatrami warto udać się do Tatrzańskiej Jaworzyny. Odwiedzając miejscowość nie sposób pominąć zabytkowego, drewnianego kościółka pw. św. Anny, wybudowanego w 1903 roku. Z tego miejsca roztacza się ładny widok na Tatry Bielskie. W otoczeniu kościoła znajduje się również drewniana kaplica, niewielki cmentarz i drewniany krzyż.

Zimą w Tatrzańskiej Jaworzynie funkcjonuje ośrodek narciarski. Choć jest on niewielki, dzięki dobrym warunkom śniegowym i lokalizacji tuż za granicą Polski, jest licznie odwiedzany przez narciarzy - są tu 3 wyciągi orczykowe i około 1300 m tras zjazdowych, biegnących głównie wzdłuż wyciągów, na stokach Gombošov vrchu (1194 m n.p.m.) - są to trasy łatwe, a tylko jedna przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych. Ponadto w Jaworzynie Tatrzańskiej zaczyna się zielony szlak, prowadzący Doliną Jaworową aż na Lodową Przełęcz.

Małgorzata Tomik

Fot. www.scenicreflections.com

Zaloguj się, by skomentować