Štrbské Pleso

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Miejscowość jest oddalona o 74,2 km od Zakopanego, dojazd samochodem zajmie stąd ok. 1,30 godz. Żeby dojechać do Szczyrbskiego Jeziora należy kierować się na trasę 537, za miejscowością Belanské Kúpele ostro skręcić w prawo, nie wjeżdżać  trasę 67. Potem należy kierować się na miejscowości Stary Smokowiec i Tatrzańską Łomnicę, trzymając się trasy 537 aż do celu. Alternatywną metoda dojazdu jest wybór autobusu i elektriczki.   

W języku polskim nazwa tej słowackiej miejscowości brzmi: Szczyrbskie Jezioro. To ważny ośrodek turystyczny, o czym świadczy na przykład fakt, że większość miejscowych zabudowań stanowią domy wypoczynkowe i hotele.

Nic dziwnego że do Szczyrbskiego Jeziora o każdej porze roku zjeżdżają się masy turystów. O każdej porze roku łatwo odnaleźć tu coś dla siebie, miejscowość traktowana jest jako ośrodek turystyczny i sportów zimowych. Ponadto trzeba wspomnieć, że roztacza się stąd niesamowity widok na Tatry Niżne oraz Dolinę Liptowska i Popradzką. Miejscowość położona jest u samych stóp Tatr Wysokich na Słowacji, znajduje się na południowym brzegu jeziora noszącego taką samą nazwę, ulokowana na wysokości 1315-1385 m n.p.m.

Pierwszy budynek, który powstał w miejscu dzisiejszej osady, to wybudowana w 1872 roku leśniczówka. To od niej rozpoczęła się historia miejscowości Szczyrbskie Jezioro. Już trzy lata później wybudowano tu pierwsze schronisko turystyczne, co miało wpływ na szybki rozwój osady. Wkrótce otrzymała ona status uzdrowiska. Szczyrbskie Jezioro szczyci się również długą tradycją narciarską. Pierwsze kursy odbywały się tu już na przełomie XIX i XX wieku. Znajdują się tu duża skocznia narciarska – K120 oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich.

Po II wojnie światowej funkcjonujące w słowackiej miejscowości hotele przemianowano na sanatoria. Dodatkowo, w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku, postawiono nowe budynki mające zabezpieczyć zaplecze noclegowe tego wydarzenia. System komunikacji również niezmiennie rozbudowywano, czego przykładem jest słynna „Elektriczka” (kolej zębata). W karty historii miejscowości Szczyrbskie Jezioro wpisał się w sposób szczególny mieszkaniec Gustáv Nedobrý, jeden z założycieli znanego klubu wspinaczkowego „IAMES”, organizator słowackiej turystyki, górskich przewodników i ratowników.

Niewątpliwie największą spośród atrakcji i walorem przyrodniczym miejscowości jest jezioro Szczyrbskie pleso – drugie co do wielkości w słowackich Tatrach Wysokich. Jezioro to ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, zaś jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. u stóp Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.). Dookoła jeziora wije się ścieżka rekreacyjna, przy której usytuowane są drewniane sprzęty do ćwiczeń, w trosce o dobrą formę i zdrowie turystów. Przy południowym brzegu jeziora istnieje możliwość wypożyczalnia łódek.

Rejon miejscowości wiele zyskuje również zimą. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób uprawiających sporty zimowe (PARK SNOW Štrbské Pleso). Latem osada stanowi doskonały punkt wypadowy w Tatry Słowackie. Prowadzi stąd wiele ciekawych szlaków dla osób o różnym poziomie zaawansowania (m. in. żółty na Bystrą Ławkę, niebieski do Schroniska na Solisku czy czerwono znakowana Magistrala Tatrzańska).

Małgorzata Tomik

Fot. Agnieszka Rosa

Zaloguj się, by skomentować