Starý Smokovec

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Dojazd:

    Najprościej dojechać z przejścia granicznego w Łysej Polanie: 21 km od granicy, za wsią Tatranska Kotlina, należy kierować się na prowadzącą wzdłuż południowego podnóża Tatr Wysokich Drogę Wolności (Cesta Slobody). Stąd do Łomnicy jeszcze 8 km, skąd należy kontynuować podróż drogą 537 aż do Starego Smokowca. Możliwy dojazd transportem publicznym lub elektryczną koleją (Elektriczka).

Spośród słowackich miejscowości leżących u stóp Tatr, warto zwrócić uwagę na Starý Smokovec (Stary Smokowiec), najstarszą tatrzańską osadę rekreacyjną znaną z czarownej, górskiej scenerii i nie tylko.

Stary Smokowiec znajduje się u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, 1010 m n.p.m., jednocześnie stanowiąc część administracyjnej struktury miasta Wysokie Tatry. Nieopodal znajdują się miejscowości Tatrzańska Łomnica i „reszta Smokowców”: Nowy Smokowiec, Dolny Smokowiec, Górny Smokowiec, z których Stary Smokowiec jest największy. Nad osadą góruje między innymi Sławkowski szczyt, który jest jednym z możliwych kierunków, które można obrać traktując Stary Smokowiec jako punkt wypadowy w góry.

Osada potrafi olśnić turystów swoim nieco staroświeckim charakterem, licznym budynkom willowym, terenom zielonym i górskiej scenerii. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury jest Grand Hotel, który został wybudowany tu już w 1904 roku. Miasto słynie również z Smokowskiej wody mineralnej, wokół której źródła już w osiemnastym stuleciu wybudowano leśniczówkę i myśliwską chatę. Rozwój miasta datuje się głównie na dziewiętnasty wiek, kiedy to Jan Rainer rozbudował osadę o budynki sanatoryjne: Flora (w 1839 roku), Szwajcarski Dom i Bellevue (1850 rok) i inne. Należy wspomnieć, że później, z okazji narciarskich Mistrzostw Świata w 1970 roku między perełki architektoniczne wtłoczono duże betonowe budynki, które nieco zakłóciły idylliczny, willowy charakter Starego Smokowca.

Miejscowość część swego uroku straciła również 19 listopada 2004 roku, za sprawą huraganu, który niemal doszczętnie zniszczył okoliczne lasy (powierzchnia co najmniej 14 tys. hektarów). Słowacy powstałe szkody usuwali aż przez 2 lata. Za sprawą diametralnej zmiany krajobrazu wydano pozwolenie na rozbudowę istniejącej już, szerokiej sieci narciarskiej (dziś prosperuje tu ośrodek narciarski Stary Smokovec). W miejscowości obecnie mieści się również siedziba słowackiej służby ratowniczej Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS).

Do atrakcji miejscowości zarówno w sezonie jak i poza nim można wliczyć wiele elementów. Położone nieopodal w górach Siodełko (Hrebienok) zmienia się zimą w centrum sztuki lodowej. Odbywają się tu mistrzostwa w artystycznym rzeźbieniu w lodzie zwane Tatry Ice Master.

Przy ośrodku Stary Smokowiec funkcjonuje wygodna kolej linowo-terenowa na Hrebieniok, a tor saneczkowy czynny w dzień i w nocy należą do najlepszych atrakcji zimowych. Latem w miejscowości można skorzystać z bogatej oferty SPA, a ci, którzy wolą aktywniej spędzać czas, mogą potraktować miasto jako doskonały punkt wypadowy do wyjścia w góry.

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik

Zaloguj się, by skomentować