Oravice

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Dojazd:

    Z Zakopanego dojazd zajmuje około 40 minut. Należy kierować się na DW958, następnie na trasę 520, z której na wysokości wsi Vitanova należy skręcić w lewo, kontynuując podróż w tym kierunku aż do celu.

Nie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę, by poczuć uroki słowackich zakamarków. Przykładem są Oravice – przytulna miejscowość, położona bardzo blisko Polski.

Oravice (w języku polskim Orawice) to niewielka miejscowość ulokowana na Słowacji, nad rzeką Orawicą, u stóp Tatr Zachodnich. Znajduje się na wysokości 790 m n.p.m., w Kotlinie Orawickiej i Dolinie Orawickiej. Administracyjnie przypisana jest do Twardoszyna.

Orawice są chętnie odwiedzane i cieszą się międzynarodową sławą, głównie za sprawą bliskości polsko-słowackiej granicy (zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego). Ze względu na występujące tam gorące źródła, bliskość Tatr Zachodnich i atrakcyjne pod względem rekreacyjnym tereny, stanowią ważny i chętnie odwiedzany środek turystyczny.

Historia miejscowości sięga zamierzchłych czasów. Pierwotnie założona w 1643 roku osada nosiła nazwę „Bystra”. Panujące wówczas trudne warunki pozwoliły na jej przetrwanie jedynie kilkanaście lat, w roku 1659 teren ten wydzierżawili mieszkańcy Twardoszyna, którzy przechrzcili nazwę Bystra na dzisiejsze Orawice. Od XVII wieku miejscowość funkcjonowała bez problemów, głównie za sprawą bliskości rejonu kopalni rud żelaza. Turystycznego znaczenia nabrała w latach 30 XX wieku, a w 1931 roku miał miejsce przełom w tej dziedzinie – uruchomiono tu schronisko turystyczne wraz z polem namiotowym funkcjonującym obok.

Dziś większość ruchu turystycznego skupia się wokół kąpielisk termalnych (najbardziej znane to Meander Park Oravice) i dobrych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego, biegania i turystyki rowerowej.W pobliżu znajdują się doliny: Cicha, Bobrowiecka i szczególnie piękna Dolina Juraniowa, znana z malowniczego kanionu. Z kąpieliska można podziwiać okoliczne góry - Tatry Zachodnie. Miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy w rejon Bobrowca, pasma Orawicko-Witowskich Wierchów, Skoruszyńskich Wierchów; na Rakoń, Wołowiec czy majestatycznie piękne Rohacze.

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik

Zaloguj się, by skomentować