Liptovský Mikuláš

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Dojazd:

    Odległość drogowa od Zakopanego do Liptowskiego Mikulasza wynosi 80 km. Dojazd zajmuje około półtorej godziny. W Zakopanem należy kierować się na Witów, wjechać na trasę DW958 i dalej podążać trasą 584, przejeżdżając przez miejscowość Zuberec, pozostając na trasie aż do celu.

Nazwa miejscowości w języku polski brzmi: Liptowski Mikulasz. Potocznie nazywa się go „miastem otoczonym górami”. Jak bardzo prawdziwe to stwierdzenie dowiedzą się tylko Ci, którzy choć raz tam byli.

Liptowski Mikulasz jest miastem powiatowym, położnym w północnej Słowacji, w kraju żylińskim. Stanowi kulturalne, turystyczne i gospodarcze centrum historycznego regionu Liptów. Miejscowość rzeczywiście położona jest wśród gór. Leży nad rzeką o nazwie Wag. Od północy miasta znajdują się Tatry Zachodnie, od południa Tatry Niżne. Na zachód od miasta można podziwiać sztuczny zbiornik wodny, i nazwie Liptovská Mara. Bezpośrednie otoczenie miasta jest dosłownie obsiane szlakami turystycznymi, które zachęcają do aktywnego wypoczynku osoby odwiedzające miasto.

Historia osadnictwa w rejonie, gdzie dziś znajduje się Liptowski Mikulasz sięgają czasów sprzed naszej ery. Znaleziska archeologiczne pochodzą nawet z epoki brązu. Osada słowiańska zaistniała tu na przełomie IX i X wieku. Pierwszy raz nazwę dzisiejszego miasta przywołano w 1286, w czasach Władysława IV Kumana. W kolejnych wiekach miasto zyskało prawo do organizowania targu, stało się istotnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W roku 1713 został stracony tu słynny Juraj Janosik. W XIX wieku Liptowski Mikulasz stał się ośrodkiem odrodzenia narodowego, gdzie szybko rozwinął się ruch literacko-kulturalny. W czasie II wojny światowej doszło tu do wymordowania 800 osób pochodzenia żydowskiego. Po ciężkich czasach wojny Liptowski Mikulasz odrodził się jako miasto o dużym znaczeniu dla turystyki górskiej i rekreacji.

Oferta dla turystów miasta jest bardzo szeroka. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać jeden z górskich szlaków, kierując się na Tatry Niżne, tatry zachodnie lub Góry Choczańskie. W pobliżu, w liptowskim regionie znajdują się również trzy jaskinie udostępnione do zwiedzania turystom. Pobliskie rejony nadają się do uprawiania raftingu, kajakarstwa, sportów rowerowych i wspinaczki. Zimą można wybrać się tutaj na około 70 km tras narciarskich i 100 km przeznaczonych na uprawianie narciarstwa biegowego. Dla osób, które nie są zwolennikami intensywnego wypoczynku, miasto posiada szeroka ofertę SPA i welness, a także Aquapark. Z pewnością warto przyjechać tu na nawiązujące do dawnych tradycji czerwcowe Dni Żupy i grudniowy Jarmark Mikulaszowski.

Małgorzata Tomik

Fot. Agnieszka Rosa

Zaloguj się, by skomentować