Kežmarok

Informacje

  • Kraj: Słowacja
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Przez Kieżmark przebiega droga krajowa nr 67 z Popradu do Łysej Polany. W mieście odbija od niej na południe droga lokalna nr 536 prowadząca przez Vrbov do Spiskiego Czwartku. Przez miasto przebiega linia kolejowa ze Starej Lubowli do Popradu.

Bogata historia miasta odbija się w architekturze i ilości bezcennych zabytków. Kieżmark to miasto stare, pełne legend i uroku. Tym niemniej dziś tętni życiem jako centrum życia kulturalnego Spiszu.

Kežmarok (w języku polskim Kieżmark) jest miastem powiatowym w północnej części Słowacji, w historycznym regionie Spisz. Miejscowość położona jest na wysokości 626 m n.p.m. w Kotlinie Popradzkiej, tuż przy ujściu rzeki L’ubica do Popradu. Obecnie liczy około 18 tysięcy mieszkańców. Ci, którzy zdecydują się na pobyt w Kieżmarku, zachwycą się przepięknymi widokami na Tatry Wysokie, a także niepowtarzalną atmosferą miasta (małe kamieniczki, lasy świerkowe, brukowane zaułki i renesansowe attyki).

Niewiele osób ma świadomość, że nazwa Kieżmark pochodzi z języka niemieckiego – „Käsemarkt” oznacza w tym języku „targ serowy”. Jako dawne wolne miasto królewskie, Kieżmark może szczycić się bogata historią ekonomiczną, kulturalną i dotyczącą edukacji. Miejscowość powstała w XIII jako efekt połączenia kilku małych osad słowackich z osadą niemieckich kolonistów. Historia okolicznych terenów sięga jednak dużo dalej: zamieszkiwane były już w epoce kamienia, brązu, żelaza a następnie także w okresie kultury leteńskiej i w czasach rzymskich. Stąd możemy tu spotkać zabytki z różnych epok, w odmiennych stylach architektonicznych.

Symbioza kultur kilku narodowości oraz geograficzne położenie tuż przy szlaku szlaku handlowym wpłynęły na szybki rozwój ekonomiczny miasta. Kieżmark po otrzymaniu w 1269 roku praw miejskich, jako wolne miasto zyskał liczne przywileje ekonomiczne i polityce, które w konsekwencji zaczęło zarabiać (prawo do organizowania 2 targów w roku (1419), prawo składowania (1435), prawo miecza (1438), i prawo używania herbu w 1463 r.).

Walory miasta doceniono już w 1950 roku, kiedy Kieżmark uznano za miejski rezerwat zabytków, który reprezentują m.in. unikatowy drewniany kościół ewangelicki (na Liście Światowego dziedzictwa Kulturowego UNESCO) oraz ewangelickie liceum, które mieści w sobie największą szkolną historyczną bibliotekę w środkowej Europie. Do najważniejszych zabytków należą również: późnogotycki zamek, Kościół św. Krzyża z renesansową dzwonnicą, drewniany kościół partykularny im. św. Trójcy, Ratusz, Dom baronowej von Szimray czy popularny budynek tzw. Reduty.

Naturalny urok miasta uzupełnia zachwycająca panorama na Tatry Wysokie. Bezcennymi momentami może okazać się zwiedzanie zabytków, spacer po brukowanych alejkach, łyk piwa w okolicznych, charakternych knajpkach i widok na góry. Kiezmark choć przyciąga turystów swoją tajemnicą aurą, ciągle wydaje się jednak „zaspany”, głęboko osadzony w swojej historii, która nadal żyje. Warto przyjechać tu zimą, kiedy urok miejscowości jest podwójny, ale także latem. Od 1991 roku, w sezonie odbywają się tutaj europejskie targi rzemiosła ludowego. Warto wtedy przyjechać.

Małgorzata Tomik

Fot. www.wikipedia.org

Zaloguj się, by skomentować