Zakopane

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 47 na południe. Od strony Czarnego Dunajca można wybrać zarówno DK47, jak i drogę nr 958, w drugim przypadku skręcając się na Rondzie Dmowskiego w drugi zjazd, w ul. Nowotarską.

Zakopane to miasto i zarazem gmina województwa małopolskiego, siedziba powiatu tatrzańskiego. Tereny miejskie usytuowane są w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami a wzgórzem Gubałówki. Zakopane stanowi południową część Podhala, jest najwyżej ulokowanym miastem w Polsce. W jego granicach znajduje się część Tatr. Obszar ten administruje dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Głównym potokiem jest płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która, po połączeniu z potokiem Bystra, przyjmuje nazwę Zakopianka.

Miasto powstało na początku XVII w. jako sezonowe miejsce pobytu pasterzy owiec. Na jego popularność w XIX w. znacznie wpłynął Tytus Chałubiński, popularyzując walory zdrowotne tego obszaru. Na przełomie XIX i XX w. Zakopane doceniła ówczesna bohema, ściągając licznie do miejsca konfrontacji z dzikim pięknem Tatr oraz niepowtarzalnym, miejscowym folklorem. Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 r. Szybka rozbudowa miasta przypada na XX w., kiedy powstały m. in. skocznia pod Krokwią (1925 r.) oraz kolejki: na Kasprowy Wierch i Gubałówkę (1935-38 r.). Obecnie Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, popularnie nazywanym „zimową stolicą Polski”.

Zakopane jest punktem wyjściowym dla licznych szlaków prowadzących w Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie (m.in. Kuźnice, Murowanica, Toporowa Cyrhla, Antałówka, Ciągłówka, Dom Turysty PTTK czy Krzeptówki). Wiodą one m.in. na Giewont, Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Wyżnią Kondracką Przełęcz – i otwierają przed turystą szeroki wybór możliwości dalszej wędrówki.

Domeną Zakopanego pozostają Tatry, jednak osoby szukające innych atrakcji z pewnością znajdą coś dla siebie. Warto zobaczyć skocznię, odwiedzić słynną ulicę Krupówki, skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch i oferty kulturalnej muzeów miasta Zakopane. Niepowtarzalną rozrywkę zapewnia uczestnictwo w imprezach regionalnych, takich jak: Majówka Tatrzańska, Dni Zakopanego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy Tatrzańskie Wici.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować