Błąd
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 6065

Ząb

Informacje

 • Kraj: Polska
 • Dojazd:

  Jadąc od strony Nowego Targu drogą 47, podążamy ul. Szaflarską, a następnie Krakowską. Przed miejscowością Poronin należy ostro skręcić w prawo, następnie kierując się na zachód, aby w ten sposób przejechać 5 km dzielących od celu.

Ząb jest spokojną, malowniczą wsią podhalańską, położoną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość ta jest jedną z najwyżej ulokowanych w Polsce (1013 m n.p.m.) – leży na północnym stoku Gubałówki. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 2300 mieszkańców.

Początki istnienia wsi Ząb sięgają 1620 r. Ważną datą dla miejscowości jest 7 czerwca 1997 r., kiedy biegnącym tu „Szlakiem Papieskim” przejeżdżał Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2001 r. wzniesiono wieżyczkę papieską z okolicznościowym napisem: „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”. Ząb słynie również z tego, że wychował się tu polski skoczek narciarski – Kamil Stoch.

Przez wioskę oraz w jej pobliżu przebiegają piesze szlaki turystyczne: zielony – z Ciągłówki, przez Furmanową do Zębu właśnie, a stąd przez Czerwienne, Maruszynę, Szaflary i Gronków, do – położonego na Spiszu – Dursztyna; czerwony – nieco na południe od wioski Ząb, przez Gubałówkę i Furmanową, docelowo dający możliwość dojścia nawet do Chochołowa; niebieski – rozpoczyna się na pobliskim wzgórzu Brylówka (861 m). Prowadzi on przez Zakopane do Kuźnic, a później Skupniowym Upłazem na Halę Gasienicową i dalej do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

W miejscowości można podziwiać drewniany kościół parafialny, wzniesiony w 1921 r., charakteryzujący się wnętrzem o wystroju regionalnym. Nieopodal znajdują się liczne kapliczki ze świątkami spod dłuta autorów ludowych. Zimą zwolennicy białego szaleństwa mają możliwość skorzystania z czterech wyciągów narciarskich, położonych w odległości 200 m od wsi.

Małgorzata Tomik

4 komentarzy

 • zamek niedziela, 05 lipiec 2015 14:37 napisane przez zamek

  Warto jeszcze wspomnieć, że przy drodze do Zębu mieszkał przez wiele lat Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

 • jur432 niedziela, 22 marzec 2015 22:44 napisane przez jur432

  Czytam o Zębie i troszkę się dziwię ,skoro wymieniacie takiego skoczka jak Kamil Stoch a nie jesteście w stanie napisać nic o naszym wspaniałym skoczku jakim był Stanisław Bobak który był dwukrotnym olimpijczykiem i zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Świta 1979/80 to coś jest z wami nie tak. Byłem jego częstym gościem jak jeszcze żył i znam jego rodzinę, nie w porządku jest nie wspomnieć o tak wspaniałym człowieku jakim był pan.Stanisław.mam nadzieję że uzupełnicie tą lukę bo o takich ludziach trzeba pamiętać.
  troszkę historii:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bobak

 • Bogna środa, 25 czerwiec 2014 21:18 napisane przez Bogna

  A czy mozecie kiedys pokazac Polane Butorow? Nie Butorowy Wierch, ale malenką wioskę Butorow?

 • Gabriela niedziela, 26 styczeń 2014 17:20 napisane przez Gabriela

  3 to miejsce :)

Zaloguj się, by skomentować