Suche

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 10 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu drogą nr 47, podążając ul. Szaflarską, a następnie Krakowską, przed miejscowością Poronin należy ostro skręcić w prawo i przejechać 2 km w kierunku zachodnim.

Suche jest wsią podhalańską, zlokalizowaną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość położona jest w dolinie Suchego Potoku, będącego lewym dopływem rzeki Biały Dunajec. Wieś liczy ok. 1200 mieszkańców.

Miejscowość Suche, dekretem starosty nowotarskiego, została ulokowana w 1620 r. Początkowa nazwa wsi brzmiała Jastrzębiec, jednak, jako obcą gwarze góralskiej, szybko przekształcono ją w Suche. Źródeł takiego nazewnictwa doszukuje się w płynącym dołem wsi potoku, który prawdopodobnie często wysychał.

W pobliżu wsi suche przebiega Szlak Papieski, którym w czerwcu 1997 r. podążał Jan Paweł II. W najbliższym sąsiedztwie Suchego znajdują się łatwo dostępne grzbiety boczne Pogórza Gubałowskiego – od północy Suchowiański Wierch, zaś od południa Rafaczańska Grapa.

Miejscowość szczyci się zabytkowym drewnianym „Domem Orłów”, do 2003 r. wykorzystywanym na potrzeby edukacyjne oraz społeczne.

Małgorzata Tomik

1 komentarz

  • bengbeng12 środa, 20 luty 2013 18:19 napisane przez bengbeng12

    SUCHE-najwspanialsza wieś!!!! piękne i najlepsze wspomnienia!!!!

Zaloguj się, by skomentować