Ratułów

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 15 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy podążać drogą nr 957. W miejscowości Rogożnik ostro skręcić w lewo, kierując się na południowy zachód. Po 5 km od Starego Bystrego należy skręcić na skrzyżowaniu w lewo, po czym przed miejscowością Garncarstwo skręcić w prawo i kontynuować drogę aż do celu w kierunku południa.

Ratułów jest położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Wieś zlokalizowana jest w dolinie potoku Bystrego, rozciąga się od Bachledowego Wierchu po Górkowy Wierch. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 2000 mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o Ratułowie pochodzi z 1605 r. Górale z tej miejscowości zajmowali się głównie wypasem owiec i rolnictwem. Do dnia dzisiejszego zachowały się tradycje rękodzielnicze mieszkańców, z których Ratułów słynie – zwłaszcza dotyczy to szycia kożuchów góralskich.

Przez wioskę przebiega atrakcyjny szlak rowerowy, biegnący od Zakopanego przez Ciągłówkę, Furmanową, Ząb, Czerwienne, Bachledówkę, Ratułów, Sołtysowo, Grapę, Mulice, Szeligowski Wierch, Gruszków Wierch, Słodyczki, Choćkowskie, ostatecznie zakreślający pętlę. Bliska odległość od Zakopanego i Gubałówki gwarantuje również szeroki wybór szlaków pieszych. W pobliżu miejscowości przebiega Szlak Papieski z Zakopanego do Ludźmierza „Sursum corda”.

Ratułów, choć jest małą, spokojną wioską, tętni życiem kulturalnym. Uważany jest za kolebkę tancerzy i śpiewaków. Do dziś aktywnie działa tu zespół folklorystyczny „Tatry”.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować