Nowe Bystre

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 11 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy podążać drogą 47, następnie dopiero przed Poroninem odbić mocno w prawo i jechać w kierunku zachodnim aż do celu.

Nowe Bystre jest niewielką wsią podhalańską, położoną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Osadzone jest u stóp północnego stoku Gubałówki, w kotlinie potoku Bystrego. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 1200 mieszkańców.

Choć Nowe Bystre istniało już wcześniej, pierwsze zapiski na temat miejscowości pochodzą z 1692 r. Początkowo obszar ten stanowił część Rogoźnika, nazwanego potem Stare Bystre. Z czasem doszło do wyodrębnienia się osobnej osady i nadania jej nazwy „Nowe Bystre”. W drugiej połowie XIX w. w wiosce wniesiono istniejący do dzisiaj kościół p.w. Jana Chrzciciela, stanowiący lokalną atrakcję.

Przez miejscowość przebiega Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza o tematyce etnograficznej. Prowadzi on od Jurgowa przez Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Murzasichle, Zakopane, Kościelisko, Nowy Bystre, Dzianisz i Ciche, aż do wsi Ząb. Warto również wybrać się na Gubałówkę lub szklakiem niebieskim do Zakopanego, które jako baza wypadowa, otwiera możliwość wycieczek w Tatry.

Mieszkańcy miejscowości Nowe Bystre w dużej mierze zajmowali się przetwórstwem nabiału, w związku z czym co roku odbywa się tu święto pasterskie „Osod”.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować