Murzasichle

Informacje

 • Kraj: Polska
 • Odległość od Tatr: 0 km
 • Dojazd:

  Jadąc od strony Nowego Targu drogą nr 47, w Poroninie należy skręcić w lewo, kierując się w ul. Tatrzańską, po czym przed Stasiówką skręcić w prawo, w Kośne Hamry, kontynuując jazdę ul. Sądelską aż do celu.

Wieś podhalańska Murzasichle, istniejąca od 1630 r., jest położona na wysokości 820-950 m n.p.m. Znajduje się w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Poronin. Jest usytuowana w południowej części Skalnego Podhala, między Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską, w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nazwa Murzasichle, pochodząca z języka Wołochów, jest zlepkiem trzech słów: „mur”, „za” oraz „sichle” – co oznacza mur (dawna nazwa miejscowości) za rzeką Sichłą. Stanowi dobrą bazę wypadową w Tatry. Z najbliższych okolic można udać się czarnym szlakiem na Halę Gąsienicową, z nieco oddalonej Toporowej Cyrhli na Kopieniec Wielki lub w kierunku Doliny Roztoki. Nazwę wymawiamy z miękkim „ś”, nie zaś jak większość błędnie, z niewystępującym w języku polskim „si”.

Murzasichle może przyciągnąć miłośników sztuki architektonicznej. Jednym z jej reprezentantów jest wybudowany tu kościół pod wezwaniem NMP, wzniesiony przez mieszkańców w stylu regionalnym. Zimą miejscowość jest atrakcyjna dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Oferuje kompleks stoków dla narciarzy i snowboardzistów, z sześcioma wyciągami orczykowymi, snowtubing (zjazd na specjalnych oponach po wyznaczonym torze) oraz zamawiane kuligi. Charakterystyczne dla Murzasichla są też karczmy prowadzone przez gospodarzy w tradycyjnym, góralskim stylu.

Małgorzata Tomik

4 komentarzy

 • Beata poniedziałek, 18 maj 2015 15:32 napisane przez Beata

  Super miejsce,cicha spokojna okolica.Dobre miejsce wypadówe w Tatry ale w okolicy dużo ścieżek do spacerów .Wracamy co roku jest pięknie,polecam

 • BEATA niedziela, 09 listopad 2014 21:25 napisane przez BEATA

  SUPER MIEJSCE,DLA SZUKJĄCYCH SPOKOJU I CISZY.POLECAM JESTEM TAM KILKA RAZY W ROKU I JESZCZE MI SIĘ NIE ZNUDZIŁO WRĘCZ PRZECIWNIE.

 • Kaska środa, 21 maj 2014 21:33 napisane przez Kaska

  Cudowne miejsce. I latem i zimą. Wszędzie blisko. Jedna główna uliczka . Polecam "Willa Knieja" u pani Marzenki. Świetna kuchnia. Z dziećmi jak najbardziej. Gdynianka.

 • Barbara poniedziałek, 20 styczeń 2014 15:13 napisane przez Barbara

  byłam tam - jest to cudowne i spokojne miejsce

Zaloguj się, by skomentować