Małe Ciche

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 2 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Krakowa drogą nr 47, w Poroninie należy skręcić w lewo w ul. Tatrzańską , po czym przed Stasikówką odbić w prawo, przez Kośne Hamry w ul. Sądelską, z której na wysokości Starego Boru należy skręcić w lewo, dalej jechać prosto aż do celu.

Małe Ciche jest wsią podhalańską, umiejscowioną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Poronin. Położone jest w obszarze Podgórza Bukowińskiego, w dolinie Filipczańskiego Potoku, pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem. Sąsiaduje z Murzasichlem oraz Stasikówką.

W początkach swoich dziejów, Małe Ciche nazywane było Polaną Cichą. Z miejsca, w którym wypasano owce, z czasem przekształciło się w osadę pasterską, a później w wieś. W 1946 r. odłączyło się od Poronina, zaczynając stanowić osobną gromadę. Infrastruktura wsi rozwinęła się w bardzo intensywny sposób, zwłaszcza w ostatnich latach. W 2005 r. powstał w Małem Cichem kompleks narciarski, a wieś stała się centrum wypoczynkowym dla turystów, dysponującym licznymi miejscami noclegowi.

Dla miłośników turystyki dwukołowej, od Małego Cichego przez Tarasówkę, Wierch Zgorzelisko, Drogę Oswalda Balzera i Zazadnią, ciągnie się żółty szlak rowerowy, prowadzący z powrotem do Małego Cichego. Nieopodal wsi zaczyna się szlak niebieski, biegnący przez Rusinową Polanę do Palenicy Białczańskiej, z której kolejne prowadzą w stronę Hali Gąsienicowej i do Doliny Roztoki. Ze szlaku niebieskiego można również odbić na zielony, w celu zdobycia Gołego Wierchu.

Atrakcją, którą Małe Ciche oferuje turystom zimą, jest kompleks narciarski z pięcioma wyciągami (dwa krzesełkowe, trzy talerzykowe). Niezależnie od pory roku, warto również zwiedzić drewniany kościół parafialny św. Józefa, wybudowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku, do dziś prowadzony przez dominikanów.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować