Kościelisko

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 0 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy dojechać do Zakopanego drogą 47, po czym na rondzie im. Romana Dmowskiego, skręcić pierwszym zjazdem w ul. Powstańców Śląskich, następnie kierując się na zachód.

Kościelisko jest rozległą wsią podhalańską, położoną w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Stanowi siedzibę gminy o tej samej nazwie. W skład wsi wchodzi 21 osiedli, a liczba ludności wynosi obecnie ok. 4000 mieszkańców. Poszczególne skupiska domów rozrzucone są na stokach Palenicy Kościeliskiej i Butorowego.

Kościelisko, początkowo nazywane „Polaną”, powstało na skutek sukcesywnie prowadzonej gospodarki pasterskiej. Wzmianki na temat pierwszych osad pasterskich jego dzisiejszego obszaru, pochodzą z 1623 r. W pierwszej połowie XX w., na wschodnim zboczu Gubałówki otwarto sanatorium dla chorych na gruźlicę, co zapoczątkowało masową turystykę w tym rejonie. Prawdziwy rozkwit miejscowość przeżyła po II wojnie światowej, w okresie tym zaczęto rozbudowywać bazę noclegowo-gastronomiczną miejscowości. Od 1995 r. Kościelisko jest siedzibą gminy, w której skład wchodzą także Witów i Dzianisz. Miejscowość może być uznawana za kolebkę polskiego narciarstwa: wywodzi się stąd aż 38 zawodników Zimowych Igrzysk Olimpijskich, co stanowi rekord na skalę kraju.

Ponieważ Kościelisko jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr Zachodnich, stanowi doskonałą bazę wypadową w ten rejon. Komfortowo blisko położona jest Dolina Kościeliska (z trzema jaskiniami i schroniskiem na Hali Ornak) oraz Dolina Chochołowska. Z tej pierwszej można kontynuować wędrówkę w różnych kierunkach, m.in. przez Ornak na Starorobociański Wierch, na Ciemniak, w Dolinę Chochołowską lub odbić zupełnie w kierunku Tatr Wysokich.

W okresie zimowym miejscowość ta zapewnia dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego, raczej na poziomie początkującym lub średniozaawansowanym. Warto zwiedzić tu drewniany kościół pod wezwaniem św. Kazimierza, jak również zobaczyć stare i nowe chaty, budowane na wzór regionalnego stylu. W Kościelisku bardzo mocno kultywuje się tradycje góralskie, co podkreśla organizacja licznych występów scenicznych, imprez folklorystycznych, biesiad, wystaw, koncertów i wieczornic. Wioska bywa także miejscem rozgrywania zawodów biathlonowych.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować