Jurgów

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 4,5 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu drogą 49, na rondzie Jana Pawła II należy skręcić w drugi zjazd, w ulicę o tej samej nazwie i kontynuować podróż przez Białkę Tatrzańską, po czym na rondzie za ul. Długą wybrać drugi zjazd, pozostając na drodze 49.

Jurgów jest niewielką wioską leżącą na Spiszu. Należy do województwa małopolskiego, powiatu tatrzańskiego i gminy Bukowina Tatrzańska. Miejscowość znajduje się na prawym brzegu Białki, zajmuje jej dno oraz zbocza wzniesień: Średni Wierch, Bryjów Wierch oraz Górków Wierch.

Jurgów został założony w 1546 r. na prawie wołowskim. Miejscowa ludność zajmowała się głównie pasterstwem i tkactwem, rolnictwo rozwinęło się słabo. W swojej historii Jurgów należał do Królestwa Węgierskiego (1546 r. – 1918 r.), do Polski (1920 r. – 1939 r. i od 1945 r.) oraz do Republiki Słowackiej (1939 r. – 1945 r.). Dawniej funkcjonowała tu elektrownia wodna, trzy młyny i tartak, dziś pozostał jedynie ten ostatni. Ze względu na bezpośrednią bliskość Słowacji, większość mieszkańców jest dwujęzyczna.

Jurgów może być bazą wyjściową w Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie – polskie i słowackie (Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko lub Dolina Pięciu Stawów Polskich; Łysa Polana – Dolina Białej Wody; Tatrzańska Jaworzyna – Dolina Jaworowa lub Tatrzańska Łomnica). W rejonie wsi istnieją również szlaki spacerowe nad rzeką Białką: do Katrynioków, na Uboc i na Koziniec Brzegowski.

Zimą w Jurgowie, na zboczu Górkowego Wierchu, funkcjonuje stacja narciarska, oferująca 4 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Istnieją również zimowe trasy biegowe dla narciarzy. Niezależnie od pory roku warto odwiedzić drewniany kościół p.w. św. Sebastiana Męczennika i Matki Boskiej Różańcowej, stary tartak czy Zagrodę Sołtysów, działającą jako oddział Muzeum Tatrzańskiego. Co roku w maju i czerwcu odbywają się tutaj spływy kajakowe. Okolice Jurgowa spełniają też odpowiednie warunki do turystyki rowerowej.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować