Gliczarów

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 18 km
  • Dojazd:

    Wybierając od strony Krakowa trasę E77 (DK 47), dalej należy kierować się na południowy wschód, w stronę Nowego Targu. Dalej kontynuować jazdę drogą 47, za miejscowością Groń skręcając ostro w lewo.

W latach powojennych Gliczarów podzielił się na dwa sołectwa: Gliczarów Górny (młodsza historycznie część wsi) oraz Gliczarów Dolny. Ten pierwszy położony jest na wzgórzu, które rozpościera się od Białego Dunajca na zachodzie, aż po Bukowinę Tatrzańską na wschodzie. Gliczarów Górny jest jedną z najwyżej położonych w Polsce wsi.

Najstarsze wzmianki na temat wsi pochodzą z XVII w., kiedy w ok. 1630 roku Gliczarów został ulokowany na prawie wołoskim przez zasadźcę Marcina Bafia. Na początku ludność osiadała na terenach Gliczarowa Dolnego, z czasem osadnictwo rozprzestrzeniło się również na Gliczarów Górny. Pracowitość mieszkańców doprowadziła wieś do stanu obecnego, który stanowi dla turystów ciekawą ofertę turystyczną, zarówno latem, jak i zimą.

Z tej malowniczej wioski roztacza się widok na Tatry, Gorce i Beskidy. Warto wybrać się na szlak turystyczny im. Wojciech Kułacka Wawrzyńcoka (gliczarowskiego artysty, rzeźbiarza, znanego twórcy krzyża nad Czarnym Stawem pod Rysami oraz kapliczek podhalańskich). Prowadzi on z Gliczarowa Górnego przez Gliczarów Dolny, przysiółek Sądel, Leśnice-Groń, z powrotem przez Bukowinę Tatrzańską. Przez Gliczarów Górny prowadzi również Szlak Wolności z Chochołowa do Niedzicy.

Zimą wioska oferuje pięć wyciągów narciarskich. Ciekawymi miejscami do zwiedzania są też dom Andrzeja Skupia Florka – góralskiego poety i bajarza – oraz kaplica rzymskokatolicka p. w. Jana Chrzciciela, mieszcząca się w Gliczarowie Dolnym.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować