Dzianisz

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 14 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się na zachód droga 957, następnie w miejscowości Czarny Dunajec skręcić w lewo, w ul. Ojca Świętego Jana Pawła II i kontynuować podróż w kierunku południa. Za Chochołowem lekko odbić w lewo i pozostać na obranej drodze aż do celu.

Dzianisz jest wsią podhalańską, znajdującą się w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Położony jest wzdłuż Potoku Dzianiskiego, po północnej stronie Pasma Gubałowskiego. Obecnie liczba ludności jest tu zbliżona do 2000 mieszkańców.

Przywilej lokacyjny wioski został wydany w 1619 r. na ręce starosty nowotarskiego – Walentego Pietrzykowskiego. Dzianisz powstał na skutek wykarczowania byłych terenów leśnych tego obszaru. Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od wołoskiego „Dzea-nysz’, oznaczającego dosłownie „rzeka w dolinie”.

Przebywając w Dzianiszu, można przemierzyć kilka tras pieszych: na górę Ostrysz, skąd rozciąga się widok na Tatry, Czarny Dunajec, Kotlinę Nowotarską, a nawet na Słowację; można pójść na Mietłówkę (ramię Gubałówki), skąd doskonale widać na Babią Górę i Gorce oraz na Gubałówkę i Butorowy Wierch, trasą asfaltową.

W miejscowości znajduje się kościół z 1932 r., wybudowany w stylu podhalańskim. Nie sposób przeoczyć także kamiennej figury św. Barbary, ufundowanej w 1772 r. przez Barbarę i Józefa Woynarowskich. Gdzieniegdzie we wsi widoczne są nadal stare, drewniane dzwonnice.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować