Ciche

Informacje

  • Kraj: Polska
  • Odległość od Tatr: 14,5 km
  • Dojazd:

    Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 957 na południowy zachód, w Rogoźniku skręcić w prawo i przejeżdżając przez Stare Bystre, kontynuować obrany kierunek.

Ciche jest wsią, znajdującą się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Miejscowość położona jest między Kotliną Nowotarską a Pogórzem Gubałowskim. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 2800 mieszkańców.

Wieś niewątpliwie zawdzięcza swoją nazwę potokowi o nazwie Ciche. Powstała w 1593 r., lokowana przez Tomasza Miętusa. Miejscowość pod kątem administracyjnym, dzieli się na kilka części: Miętustwo, Ciche Dolne, Ciche Środkowe, Ciche Górne i Ciche Wierch. Jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy ponad 14 km długości.

Z pewnością warto wybrać się z Cichego na wędrówkę po okolicznych wzniesieniach Pogórza Gubałowskiego. Nieduża jest również odległość do granicy ze Słowacją. Żeby wyruszyć w Tatry, warto podjechać kilka kilometrów na szlak: Butorowy Wierch – Kiry, skąd można snuć dalsze opcje wędrówki.

Po wsi rozsiane są niewielkich rozmiarów drewniane i murowane kapliczki, pochodzące z ok. XIX w. Nie sposób przeoczyć kościołów parafialnych: w Cichem-Miętustwie p.w. NMP Królowej Polski i w Cichem Górnym p. w. świętego Józefa Robotnika. Atrakcją zimową jest funkcjonująca tu stacja narciarska. Z Cichem ściśle związana jest postać Andrzeja Knapczyka- Ducha, patrona odbywającego się tu co roku przeglądu Muzykowania na Duchową Nutę.

Małgorzata Tomik

Zaloguj się, by skomentować