11. Krakowski Festiwal Górski

wtorek, 19 listopad 2013 19:15

Święto fanów wszystkiego, co związane z górami, zbliża się wielkimi krokami. Od 6 do 8 grudnia, odbywać się będzie jedenasta już edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Program wydarzenia - zachęcający.

Festiwal Górski, jak co roku, zgromadzi fanów gór i wszystkiego, co z nimi związane – w kontekstach sportowym i kulturalnym. Nie zabraknie ciekawych gości, bywalców górskich zakątków całego świata – alpinistów, himalaistów a także wspinaczy sportowych. Program Festiwalu przewiduje wydarzenia bezpłatne (kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego; warsztaty, panele dyskusyjne i prezentacje; mistrzostwa Polski w Boulderingu) oraz te, na uczestnictwo w których należy zakupić bilet (Międzynarodowy Konkurs Filmowy, niektóre prelekcje).

Ci, którzy zdecydują się na udział w Festiwalu, w tym roku będą mieli okazję spotkać się m. in. z Leo Houldingiem, specjalistą od pokonywania wielkich ścian i wspinaczki tradycyjnej (wraz z współtowarzyszami wytyczył wiele dróg, m. in. na północno-wschodniej grani Ulvetanna Peak – 2931 m – na Antarktydzie; drogę The Yopo Wall na wschodniej ścianie Cerro Autana w Wenezueli), najbardziej znanym z wytyczenia razem z Jasonem Pickle nowej, klasycznej linii na El Capitanie.
 
Z prelekcją wystąpi również Mark Synnott (amerykański wspinacz, specjalista od wspinaczek Big Wall, członek The North Face Climbing Team, który wspinał się w górach Nepalu, Pakistanu, Chin, Indii, na Grenlandii w Patagonii i gorących górach Omanu i Czadu). Mark zimą 2004 roku odwiedził również polskie Tatry, gdzie jego wizytę upamiętnia droga  na pd.-zach. ścianie Olejarni, o wdzięcznej nazwie „Wycieczka do Polski”, wytyczona przez zespół Wiesław Madejczyk, Artur Paszczak i Mark Synnott.

Nie zabraknie również Polaków: Marcin Yeti Tomaszewski, (w 2012 roku, w ramach projektu alpinistycznego „,4żywioły”, wraz z Markiem Raganowiczem, wytyczył nową drogę na jednym z najbardziej wymagających urwisk na świecie, na Ziemi Baffina w Kanadzie). Uczestnicy Festiwalu spotkają się też z tymi, którzy swoją działalnością,  doświadczeniami, prestiżem i bagażem swoich działań, zwracają uwagę górskiego świata: himalaistami – Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem (opowiedzą o wyprawie na Broad Peak), a także z Andrzejem Bargielem (relacja z przygody na Shishapangmie). 

Dla osób zainteresowanych własnych rozwojem w zakresie tematyki górskiej, ciekawą formą nabierania doświadczenia, mogą być warsztaty, tematycznie związane z bezpieczeństwem w górach, ciekawostkami sprzętowymi, freeridem oraz skitouringiem. Na głównej Sali festiwalowej, toczyć się będzie zacięta walka Mistrzostw Polski w Boulderingu. Zainteresowanych przyszłością Polskiego Himalaizmu Zimowego oraz wydarzeniami Broad Peak, zgromadzi zapewne poświęcony tym tematom specjalny panel dyskusyjny.

Podsumowując: fani gór – do zobaczenia!

 

Małgorzata Tomik

Fot. kfg.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować