Zakopiańskie pomniki, cz. III

piątek, 25 październik 2013 07:42

W kolejnej części cyklu poświęconego zakopiańskim pomnikom, przyjrzymy się dwóm niebanalnym dziełom: jedno z nich jest kontrowersyjne, drugie nie kojarzone na szeroką skalę. Oba stosunkowo „młode”.

Pomnik „Ognia”

Jest usytuowany w licznie uczęszczanym miejscu, na ul. Kościuszki, vis a vis Zakopiańskiego Dworca Autobusowego. Z tej przyczyny pomnik, upamiętniający Józefa Kurasia „Ognia” i Jego Podkomendnych, poległych w walce ze zniewoleniem hitlerowskim i komunistycznym w latach 1943-1950, jest szeroko kojarzony.
 
Kontrowersje wokół pomnik polegają na tym, że Józef Kuraś dla jednych jest bohaterem, dla innych zaś zdrajcą. Towarzystwo Słowaków w Polsce jest zdania, że oddziały "Ognia" dopuszczały się zbrodni i grabieży na terenach Spiszu i Orawy. Żydowski Instytut Historyczny potwierdza fakty mordowania Żydów przez jego oddziały, wydarzenia te owiane są aurą dwuznaczności do dnia dzisiejszego.
 
Z drugiej strony, podaje się liczbę zasług „Ognia” dla narodu polskiego: Józef Kuraś należał do Wojska Polskiego, w pierwszym Pułku Strzelców Podhalańskich, walczył w kampanii wrześniowej. Był również żołnierzem AK i Polskiego Państwa Podziemnego. Do Jego głównych zasług należy dowództwo nad oddziałem partyzanckim, walczącym z niemieckim okupantem, a następnie z komunistami.

Monument został odsłonięty 13 sierpnia 2006 roku, przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i syna nieżyjącego „Ognia” – Zbigniewa Kurasia. Autorem i wykonawcą pomnika jest Marek Szczepanik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 
Pomnik Dostojnego Turysty

Spośród zakopiańskich pomników, bardzo ciekawą propozycją do zobaczenia, jest Pomnik Dostojnego Turysty, autorstwa Marka szali. Przedstawia on postać Jana Pawła II w postawie kontemplacyjnej. Monument ten został ufundowany na pamiątkę wizyty Papieża w Księżówce (1997 rok), kiedy to Jan Paweł II miał nazwał ją "małym Watykanem". Waży 7 ton (nie licząc postumentu) i wysoki n 2,5 metra.
 
Pomnik znajduje się nieopodal alei Przewodników Tatrzańskich, w parku Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski.  Do oficjalnego odsłonięcia doszło 22 sierpnia 2000 roku, uroczystości tej przewodził Prymas Józef Glemp. Posąg jest wykonany z granitu strzegomskiego, natomiast postument, na którym stoi postać Papieża jest darem TPN – to wielki głaz z Doliny Białej Wody, z okolic Łysej Polany, ważący 17,5 tony.

 

Małgorzata Tomik

Fot. krodo.pl, bukojer.salon24.pl, gosc.pl


Poprzednia część: Zakopiańskie pomniki, cz. II
Następna część: Zakopiańskie pomniki, cz. IV

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować