Zakopiańskie pomniki, cz. II

środa, 16 październik 2013 21:34

Stworzone z potrzeby upamiętnienia ważnych osób i wydarzeń, niestrudzenie trwają między zakopiańskimi ulicami, obojętne na zmienną pod względem pogody wiosnę, ciepłe lato, pełną liści jesień i srogą zimę.

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego

W Zakopanem, w miejscu połączenia ulicy Krupówki i Alei 3go Maja, na kamiennym postumencie, stoi dwumetrowa postać. Odlana w brązie figura przedstawia hrabiego Władysława Zamoyskiego – urodzonego i wychowanego w Wielkopolsce, wykształconego we Francji – dla miasta Zakopane jednak zasłużonego w szczególny sposób. Zamoyski w 1889 roku kupił sporą część terenu zarówno w Tatrach, jak i na Podhalu. Wspierał miejscową działalność społeczną, przyczynił się do uruchomienia linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Pośrednio jego zasługą jest również przynależność Morskiego Oka do ziem polskich (w 1902 roku, w Grazu, przyczynił się do uzyskania wyroku, kończącego spór o ziemie tatrzańskie). Był również członkiem honorowym Towarzystwa Tatrzańskiego i wraz ze Stanisławem Witkiewiczem uznany został pierwszym, honorowym obywatelem Zakopanego. Lista zasług Zamoyskiego jest oczywiście dłuższa. Prezydent Ignacy Mościcki pośmiertnie odznaczył go Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski. Pomnik hrabiego został odsłonięty w 150 rocznicę jego urodzin, w roku 2003, ufundowany przez Klub im. Władysława Zamoyskiego i osoby prywatne. Jego autorem jest znany, podhalański rzeźbiarz –  Michał Gąsienica-Szostak.

Pomnik dr Andrzeja Chramca

Na ulicy Kościuszki 13, przed samym Urzędem Miasta Zakopane, stoi kolejny, dość popularny ze względu na umiejscowienie pomnik. Przedstawia on postać dr Andrzeja Chramca – wójta Zakopanego, lekarza, a także pierwszego górala, który ukończył studia wyższe (na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego). Miasto zawdzięcza mu również modernizację ulic, budowę sieci wodociągowej, a także popularyzację jako miejsce turystyczno-uzdrowiskowe. Dr Chramiec po studiach wrócił do Zakopanego, otworzył własną praktykę lekarską i zakład wodoleczniczy z pensjonatem (obecnie znajduje się tam Starostwo Powiatowe i Teatr imienia Witkiewicza). Pomnik dr Chramca został odsłonięty 11 listopada 2006 roku, jego autorem jest artysta Tomasz Ross. 

 

Małgorzata Tomik

Fot. krajoznawcy.info.pl, polskaniezwykla.pl

 

Poprzednia część: Zakopiańskie pomniki, cz. I
Następna część: Zakopiańskie pomniki, cz. III

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować