Zakopiańskie pomniki, cz. I

wtorek, 08 październik 2013 23:37

Spacer po Zakopanem nie musi ograniczać się do zwiedzania Krupówek. W mieście, gdzieniegdzie natrafić można na kamienne pomniki, z których każdy upamiętnia ważną dla Podhala postać lub wydarzenie.

Pomniki w Zakopanem

Zakopiańskie pomniki nietrudno odnaleźć. Przeważnie stoją one w miejscach, które nie są omijane przez turystów. W cyklu poświęconych im artykułów, przyjrzymy się pomnikom, które najczęściej zwracają uwagę w mieście Zakopane. Uwagę poświęcimy nie tylko przesłaniu, jakie mają nieść, ale również twórcom, dzięki którym posiadają taką, a nie inną formę. Rozwiążemy również kwestię znaczenia miejsca, w którym ustawiono dany pomnik, gdyż zwykle nie są to lokalizacje przypadkowe.

„Ratownikom Górskim”

Pomnik znajduje się przy ul. Mariusza Zaruskiego, nieopodal Domu Turysty. Jego twórcą jest urodzony w Nowym Sączu, jeden z największych plastyków polskich – Władysław Hasior. Artysta poprzez swoją twórczość bardzo mocno zaznaczył swoją obecność w Zakopanem. Odkąd w 1957 roku osiadł w tym mieście na stałe, był nauczycielem rzeźby w Liceum Plastycznym, bardzo aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym i politycznym miasta. Artystę, który zmarł po długiej chorobie w 1999 roku, pochowano na starym cmentarzu w Zakopanem.

Do odsłonięcia pomnika doszło w 50 rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1959 rok), jak wskazuje nazwa, pomnik postawiono ku czci pełniących służbę, jakże ważną, w TOPR. Lokalizacja pomnika jest szczególna. Mariusz Zaruski (patron ulicy) jest zasłużoną dla Zakopanego osobistością.

„Pomnik Tytusa Chałubińskiego” 

Zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Pomnik ten jest poświęcony pamięci lekarza, działacza społecznego i politycznego, propagatora Tatr, botanika i taternika – Tytusa Chałubińskiego. Często nazywany jest również „Pomnikiem Sabały”, ponieważ poniżej popiersia Chałubińskiego, przedstawia całą sylwetkę Jana Sabały Krzeptowskiego – przyjaciela głównego bohatera pomnika. Twórcą projektu jest Stanisław Witkiewicz, zaś całość pomnika została wykonana przez Jana Nalborczyka. Do odsłonięcia doszło 15 sierpnia 1903 roku, z inicjatywy Związku Przyjaciół Zakopanego. Za miejscem, gdzie stoi pomnik, znajduje się posesja należąca do rodziny Chałubińskich, do niedawna jeszcze zamieszkała przez wnuka Tytusa.

Małgorzata Tomik

Fot. polskaniezwykla.pl, fotopolska.eu, dawnetatry.pl

Następna część: Zakopiańskie pomniki, cz. II

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować