Jazz Camping Kalatówki 2013

poniedziałek, 30 wrzesień 2013 23:23

W październiku pod stopami Tatr, jak co roku rozbrzmiewać będzie jazz. W ostatnim dniu września miała miejsce inauguracja XVII Jazz Camping’u Kalatówki 2013, który potrwa do 6 października.

Jazz Camping należy do wydarzeń cyklicznie odbywających się w Hotelu Górskim Kalatówki. Historia tej imprezy muzycznej sięga aż 1959 roku, kiedy Tatry stanowiły kolebkę polskiego jazzu, chroniącego się tam przed mackami władz komunistycznych, traktujących ten rodzaj muzyki jako szkodliwy, ze względu na „przejaw sympatii dla wrogich ideologii”. W celu tworzenia i grania muzyki, we wspomnianych czasach na Kalatówki zjeżdżali najlepsi polscy jazzmani. Zagrały tam między innymi takie sławy, jak Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski.
   
Spotkania jazzowe odbyły się w roku 1959 oraz kolejnym – 1960. Do reaktywacji imprezy doszło w 1997 roku, dzięki staraniom Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich oraz Marty Łukaszczyk – szefowej Kalatówek. Tegoroczna edycja Jazz Campingu jest XVII z kolei, a jej program po raz kolejny przywiedzie pod Tatry fanów jedynego w swoim rodzaju klimatu – wszak jak rzekł Zbigniew Namysłowski: „jazz i góry doskonale do siebie pasują”.
   
Autor powyższego stwierdzenia jest kierownikiem muzycznym XVII edycji imprezy. Do tej pory nie opuścił żadnego z Jazz Campingów. Na Kalatówkach w tym roku przyjedzie ponad 40 muzyków z Polski, Rosji, Ukrainy i Włoch. Goście imprezy mogą również liczyć na obecność Jacka Kochana, Jerzego Bartz, Jana Smoczyńskiego, Michała Hellera, Jacka Namysłowskiego i innych, niebywale zdolnych muzyków. Zadebiutują również wybitni studenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku.
   
Każdego wieczoru imprezy, organizatorzy zapraszają na spotkania jam-sessions. Tradycyjnie już w środę (02.10.), odbędzie się wspólne muzykowanie kapeli górskich i jazzmanów. Całe wydarzenie zostanie uwieńczone finałowym koncertem galowym, w Hotelu na Kalatówkach, ostatniego dnia Campingu (05.10), o godzinie 20. Bilety na XVII Jazz Camping można nabyć w recepcji Hotelu Kalatówki.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.kalatowki.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować