Spotkanie z Simone Moro

sobota, 31 sierpień 2013 21:03

W nadciągającym tygodniu Zakopane zaszczyci swoją obecnością Simone Moro - włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego.

Spotkanie z gwiazdą 9. Spotkań z Filmem Górskim, odbędzie się w sobotę 7 września, o godzinie 19.30 w Kinie Sokół w Zakopanem. W ramach spotkania, Simone Moro opowie o zimowym wspinaniu i zaprezentuje najnowszy film "Exposed to dreams" (2013). Życiorys i dokonania Simone są imponujące, tegoroczna gwiazda z pewnością ma wiele do przekazania gościom festiwalu, którzy będą chcieli oddać się duchowi górskich przeżyć i opowieści o nich. O samym wspinaniu zimowym twierdzi, że to „najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody”. Zawodowego wspinacza w trakcie kariery nie ominęły również kontrowersje.

Simone Moro urodził się 27 października 1967 w Bergamo. Zawodowy wspinacz jest z wykształcenia bibliotekarzem, a także trenerem pływania, przewodnikiem górskim i oficerem wojska włoskiego. W latach 1992-96 zajmował się trenowaniem Narodowej Włoskiej Kadry Wspinaczki Sportowej (F.A.S.I.). Obecnym partnerem wspinaczkowym Włocha jest Denis Urubko, Simone wspinał się wcześniej m. in. z Polakiem – Piotrem Morawskim.

 

Niesławna gwiazda skandalu zapłonęła nad Simone Moro w 1994 roku, kiedy wątpliwościom poddano zdobycie Lhotse, którego wspinacz podjął się razem z innym Włochem – Silvio Mondinellim. Do ponownego, udanego ataku na szczyt, Moro przystąpił w roku 1997. Kilka lat później, Simone odznaczony został przez UNESCO nagrodą Fair Play, za szlachetny wyczyn z 2001 roku, kiedy to podczas próby zdobycia Lhotse przerwał wspinaczkę na wysokości 8000 m, by odszukać i ratować alpinistę Toma Mooresa.
    
Lista osiągnięć Simone Moro jest długa. Do najważniejszych należą pierwsze, zimowe wejścia na Sziszapangma (wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim, 2005 r.), na Makalu (z Denisem Urubko, 2009 r.) i na Gaszerbrum II (z Denisem Urubko oraz Corym Richardsem). Interesujący wyczyn to również  pokonanie w 2006 r. trawersu Mount Everestu w ciągu 48 h (baza-szczyt-baza).

19 maja tego roku, wraz z pilotem Maurizio Follinim, Moro przeprowadził pierwszą na świecie akcję ratunkową z użyciem helikoptera na wysokości 7800 metrów. Miesiąc później, kiedy Simone przebywał w Rzymie, helikopter rozbił się w drodze powrotnej z akcji ratunkowej w Himalajach. Nie wiadomo czy, czy wcześniejsze użycie helikoptera na tak ekstremalnej wysokości, nie wpłynęło na późniejszy wypadek.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.mountain.ru

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować