9. Spotkania z Filmem Górskim

piątek, 23 sierpień 2013 21:41

Od 4 do 8 września Zakopane zagęści się od miłośników tematyki górskiej. W tych dniach odbywać się będzie kolejna edycja corocznego festiwalu „Spotkania z Filmem Górskim”.

Początek września pod stopami Tatr zgromadzi turystów i wspinaczy, sympatyków gór, wędrowców, sportowców, artystów, filmowców, profesjonalistów i amatorów. 9. Spotkania z Filmem Górskim dedykowane są pamięci Maćka Berbeki. Festiwal to nie tylko okazja na spotkanie z ludźmi połączonymi wspólną pasją, ale także czas poświęcony pamięci tych, których góry zabrały już na zawsze. Uczestnicy wysłuchają opowiadań i historii o niezwykłych ludziach: ścieżki wspomnień o Jurku Kukuczce, Maćku Berbece  i Arturze Hajzerze.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim – członek  The International Alliance for Mountain Film. Tegoroczny program ma wiele do zaoferowania. Na przybywających czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym wiele premier; spotkania z reżyserami, himalaistami i podróżnikami. Zaprezentowany zostanie również Blok Praw Człowieka w Górach, nie zabraknie  Górskiej Wycieczki w Stylu Retro i elementu sportowego – Pucharu Polski w Boulderingu. Fundamentem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Górskich. Bazą Spotkań będzie, już tradycyjnie, Dworzec Tatrzański, zaś pokazy filmowe odbędą się w Kinie Sokół.
 
W dziewiątej edycji festiwalu rusza również nowy projekt Akademii Górskiej, z pewnością wart zainteresowania. Jego celem jest promocja bezpieczeństwa w górach, a także edukacja górska z orientacją na świadomą i odpowiedzialną turystykę górską. W programie Akademii Górskiej są tematyczne szkolenia oraz warsztaty z przewodnikami wysokogórskimi IVBV. Uczestnicy zapoznają się z cennymi informacjami, dotyczącymi nawigacji i zagrożeń występujących w terenie górskim. Ciekawym elementem są również wycieczki przyrodnicze, prowadzone przez przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zajęcia teoretyczne, wprowadzające w tematy lawinoznastwa, ratownictwa w górach, poruszania się po lodowcach i na temat rejonów freeridowych. Wgłębiając się w program, każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Gościem specjalnym 9. Spotkań z Filmem Górskim będzie Simone Moro, włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów, a także oficer wojska włoskiego. Podczas spotkania zaprezentuje film „Expose to Dreams”, opowie o zimowym wspinaniu i własnych refleksjach na temat himalaizmu. Kolejna edycja festiwalu zapowiada się więc obiecująco. Dlaczego warto się tam pojawić? Oprócz oczywistych korzyści z doznań wynikających z obecności w wybranych elementach programu, to wydarzenie kulturalne wnosi ze sobą prawdziwego ducha gór, warto więc wziąć głęboki oddech, celebrować go i się nim zachłysnąć.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.spotkania.zakopane.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować