Matka Boska Zawratowa

czwartek, 15 sierpień 2013 09:59

Dziś Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także „Matki Boskiej Zielnej”. Religia od zawsze towarzyszyła zarówno góralom, jak i turystom odwiedzającym Tatry. W miejscach szczególnie ważnych nierzadko fundowali oni obiekty kultu religijnego.

Nie inaczej jest w przypadku Matki Bożej, która pośród wielu swoich przydomków posiada także miano Królowej Tatr. Miejsca kultu maryjnego rozsiane są po całych Tatrach i Podhalu – żeby wspomnieć chociażby sanktuarium na Wiktorówkach. Jednakże ci, którzy za cel obierają sobie trudne i wysokogórskie szlaki w stylu Orlej Perci, szczególny związek zazwyczaj odczuwają z figurką Matki Boskiej stojącą pod Zawratem.

Wspinając się zakosami od strony Doliny Gąsienicowej tuż pod przełęczą, po prawej stronie, w ścianie Zawratowej Turni dostrzegamy rzeźbę Maryi o wysokości 1,2 m. Nie każdy wie, że biała figurka Matki Boskiej Zawratowej to najwyżej położony punkt kultu maryjnego w Polsce.

Jej historia sięga początków XX wieku, a konkretnie czasów, gdy ks. Walenty Gadowski malował znaki i montował ułatwienia na Orlej Perci. W czerwcu 1904 r. dla uczczenia 50. rocznicy ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Gadowski umieścił w skale figurkę wykonaną z piaskowca pińczowego. Od tamtej pory czuwa ona nad wszystkimi śmiałkami, którzy porywają się na zdobycie Orlej Perci czy Świnicy. Warto zatrzymać się w tym miejscu na dłużej, zwłaszcza w taki dzień jak dziś.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Jan Ulicki

Oceń ten artykuł
5.00
4
Zaloguj się, by skomentować