Cytaty o górach, cz. VI

środa, 31 lipiec 2013 13:17

Po przerwie powracamy do cyklu artykułów prezentujących najciekawsze sentencje o tematyce tatrzańskiej i górskiej w ogóle.

„Góra wraz ze swym szczytem niemal przeszywającym niebo, odwzorowuje wyprostowaną postawę człowieka, który podniósł się z nicości ziemi. Jest pewnego rodzaju symbolem zwycięstwa na siłą ciążenia”. (Gianfranco Ravasi)

„W górach jest wszystko co kocham, wszystkie wiersze są w bukach. Zawsze kiedy tam wracam biorą mnie klony za wnuka. Zawsze kiedy tam wracam siedzę na ławce z księżycem. I szumią brzóz kropidła. Dalekie miasta są niczem”. (Jerzy Harasymowicz)

„Stoi przed mną łańcuch górski. Niekiedy pali go słońce, niekiedy siecze deszcz, nierzadko otula mgła. Nie skarży się nigdy, nie czeka na podziękowanie. Jest zawsze majestatyczny i zawsze daje siebie”. (Leonardo Boff)

„Wspinanie, uprawianie alpinizmu to piękny sport, który może wypełniać całe życie, ale pełną satysfakcję daje mi dopiero niesienie pomocy w górach: idea wyciągnięcia pomocnej ręki”. (Maciej Berbeka)

„Góry są tajemnicą. Stanowią wielkie misterium. Z jednej strony pasjonują i pociągają, z drugiej – wywołują lęk i budzą trwogę”. (ks. Roman Twardowski)

„Góry dają radość. Ale pod jednym warunkiem, że się je szanuje, że się ich nie lekceważy, że pamięta się o żywiole, w obcowaniu z którym obowiązują ściśle określone prawa. Łamanie tych praw, skracanie dróg, brak rozwagi, kosztuje bardzo drogo. Ceną jest często ludzkie życie”. (Ryszard Jaśko)

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Poprzednia część: Cytaty o górach, cz. V
Następna część: Cytaty o górach, cz. VII

Oceń ten artykuł
1.00
1
Zaloguj się, by skomentować