Na spotkanie ze sztuką

niedziela, 14 lipiec 2013 19:35

Na Podhalu rozgościła się sztuka wyjątkowa, z nutą folkloru a jednak też z melancholijną dawką tradycji, która w tym regionie oparta jest na surowym wizerunku życia u stóp gór.

Zadajmy więc sobie pytanie, gdzie kierować kroki, by na Podhalu spotkać się ze sztuką? Pierwszym miejscem, które zasługuje na uwagę, jest Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Powstało ono jako pierwsze muzeum regionalne w kraju. W jego zbiorach możemy odnaleźć akcenty geologiczne, etnograficzne i przyrodnicze – dotyczące rejonu Zakopanego i Podtatrza. Do ciekawych elementów zbiorów należą stroje góralskie, instrumenty muzyczne, obrazy malowane na szkle, zbójnickie pasy i narzędzia.
   
Okazy fauny i flory tatrzańskiej eksponowane są w Muzeum Przyrodniczym TPN. Szukając kontaktu z eksponatami etnograficznymi, warto udać się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego: Willi „Koliba”, gdzie na własne oczy można zobaczyć sprzęt projektowany przez samego Stanisława Witkiewicza.
   
Z sylwetką Jana Kasprowicza spotkać się można w muzeum jego imienia, które mieści się na Harendzie, wyposażone w liczne pamiątki po pecie. Na cześć inne, znanej, zasłużonej postaci – Kornela Makuszyńkiego – utworzono muzeum w Willi „Opolanka”.
   
Z muzyką klasyczną z udziałem wybitnych muzyków z kraju i zagranicy, obcować można na organizowanych w Muzeum Karola Szymanowskiego koncertach, odbywających się w „Atmie” na Kozińcu. Amatorzy teatru nie będą zawiedzeni z realizacji prezentowanych w słynnym Teatrze im. Witkacego w Zakopanem. Spośród galerii sztuki, które funkcjonują w Zakopanem, do najliczniej odwiedzanych należą: Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckiech oraz Galeria Władysława Hasiora. Warto jednak zwrócić uwagę, że sztuka na Podhalu wskazuje też na swoje nowoczesne oblicze. W Zakopanem działa ponad stu artystów plastyków profesjonalnych, którzy uprawiają rzeźbę, malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną – słowem, tworzą nową sztukę. Wystawy zbiorowe, na których można zobaczyć ich prace,  organizuje Miejska Galeria Sztuki przy ul. Krupówki 41.

Wielu artystów posiada również własne galerie, które można zwiedzić pod warunkiem wcześniejszego umówienia się z właścicielem. Inne galerie otwarte są niemal codziennie (malarz Arkadiusz Waloch, rzeźbiarz Jerzy Popielak czy nieżyjący już Antoni Rząsa, Henryk Burzec i Władysław Hasior). Z „żywą” sztuką mamy do czynienia na Krupówkach, gdzie funkcjonuje tzw. sztuka uliczna, której nazwy nie należy mylić z pojęciem powszechności czy umniejszania tej dziedzinie. Pojęcie dotyczy sposobu eksponowania. Sztuka zarówno w muzeach, galeriach, jak i „na ulicy”, panoszy się na Podhalu wraz ze swoimi wszystkimi atutami.

 

Małgorzata Tomik

Fot. skanseny.net

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować